Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
ooo Argo. mamuka  :  dobri den mi xatim zakupoit aberdini 200-250kg 100shtuk na gruziu nash te+995 592 230055 daite vashi kordinati  ...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грнсапожки 3...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       Люди может хтось викидае линолийом чи доски чи ...
     Сниму однокомнатную или двухкомнатную квартиру (парень, 26 лет) 0634591669 ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 07.07.2013 ПЕРШІ КОНСТИТУЦІЙНІ КРОКИ УКРАЇНИ

Пилип Орлик – один із найвизначніших українських державно-політичних діячів козацької доби, гетьман України в еміграції, сподвижник і продовжувач справи гетьмана Івана Мазепи.
Народився Пилип Орлик 11 жовтня 1672 року в чесько-литовській шляхетській родині, яка жила в селищі Косуті Ошмянського повіту на Віленщині - територія сучасної Білорусі. Його батько, Степан, офіцер польської армії, католик, тривалий час служив у польсько-литовському війську. У грудні 1673 року під час битви з турками під Хотином він був тяжко поранений і невдовзі помер. Отже, Пилип свого батька майже не знав, адже в 1673 році хлопчикові не виповнилося й року. Малого Пилипа виховувала мати – Ірина Малаховська. Вона походила із православного литовсько-білоруського шляхетського роду гербу «Гримала».
Саме мати зробила все можливе для того, щоб дати Пилипу належне виховання та хорошу освіту.
Наприкінці 80-х років ХVІІ століття сім’я Орликів переїхала в Україну, де молодий шляхтич вступив до Києво-Могилянської академії, яка на той час стала одним з найпрестижніших освітньо-культурних закладів Східної Європи. В стінах академії майбутній гетьман виявив особливий хист до іноземних мов, богословських наук, історії, логіки, риторики, поетики.
З 1694 по 1700 роки П.Орлик обіймав посаду консисторського писаря у канцелярії київського митрополита. Згодом переходить на службу до Генеральної військової канцелярії гетьмана І.Мазепи. Спочатку він обійняв посаду рядового канцеляриста, а з 1699 року став старшим військовим писарем і оселився в гетьманській резиденції – Батурині. Тут з’явився на світ старший син Григорій і його хрещеним батьком став гетьман Іван Мазепа.
Восени 1707 року Пилип Орлик став генеральним писарем, другою після гетьмана посадовою особою Української Козацької держави.
Знання п’яти іноземних мов, глибока ерудиція, освіта високого європейського рівня, природній поетичний талант дозволили П.Орлику за короткий час стати «правою рукою» гетьмана І.Мазепи.
Після поразки під Полтавою та смерті І.мазепи, на козацькій раді поблизу турецької фортеці Бендери 5 квітня 1710 року генерального писаря Пилипа Орлика обрали гетьманом Війська Запорозького «обох сторін Дніпра».
Цього річ ми відзначаємо 17-річчя нашої Конституції, яка є чи не найвагомішим здобутком у сфері правової культури та суспільного життя України. Однак це навряд чи стало б можливим без наших пращурів, які докладали всіх зусиль задля формування української державності.
Триста років назад, було створено першу в світі конституцію. І народилася вона не в Сполучених Штатах Америки чи Європі, а в нас, на Україні, автором якої був Пилип Орлик.
Конституція приймалась у важких для України умовах — Швеція, на боці якої виступили козаки, зазнала нищівної поразки у Полтавській битві.
Залишки Війська Запорізького під керівництвом гетьмана Івана Мазепи змушені були відійти на територію Туреччини — в місто Бендери (сучасна територія Молдови). Через рік Мазепа помер, і на козацькій раді новим гетьманом було обрано Пилипа Орлика.
«Я, Пилип Орлик, новообраний Запорозького війська гетьман, присягаю Господові Богу, славетному в святій Тройці на тому, що…» – дійшов до нас текст присяги цього владного чоловіка, який зобов’язувався завжди і скрізь виявляти «милість, вірність і старатливе дбання до мало-російської Вітчизни, матері нашої, про добро її посполитим, про публічну цілість про розширення прав та вольностей військових, скільки сили, розуму та способів стане, мати…».
На козацькій раді в Бендерах уперше в історії між гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною було укладено угоду під назвою «Договори і постанови прав і свобод військових між Ясновельможним Його Милості паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорізького, і між генеральними особами, полковниками і тим же Військом Запорізьким з повного згодою з обох сторін, затверджені при вільному обранні формальною присягою від того ж Ясно-вельможного Гетьмана», яка не тільки регулювала відносини між гетьманом і старшиною, а й утверджувала основні положення, за якими мало існувати українське суспільство в межах тогочасної Української держави.
Конституція для Орлика була інструментом, за допомогою якого він хотів об’єднати український народ, створивши державу із демократичним режимом.
Датою її прийняття є дата обрання гетьманом Пилипа Орлика — 5 квітня 1710 року.
Конституція складається зі Вступу-Преамбули та 16 пунктів, або параграфів. Текст був складе-ний латинською і тогочасною книжною українською мовами.
У першу чергу увага приділялася встановленню географічних меж території України (статті 2, 4, 5). Передбачалося, що до земель держави мають увійти «кордони Малої Росії, Вітчизни нашої, утверджені пактами від Речі Посполитої Польської, найяснішої Порти і від держави Московської, особливо ті кордони, які по річку Случ за гетьманства славної пам’яті Богдана Хмельницького від тієї ж Речі Посполитої Польської до земель Гетьманських і Військових на віки віддані і пактами обумовлені».
Окремо відводилися землі для Війська Запорізького Низового — «увесь Дніпро — згори від Переволочної донизу, Переволочанський перевіз, саме місто Переволочну, з містом Керебердою і річкою Ворсклою з млинами, що знаходяться на території полку Полтавського, і фортецю Кодацьку».
Державна влада ділиться на три гілки — законодавчу, виконавчу та судову. Законодавчі функції мала виконувати Генеральна Рада, до якої входили генеральні старшини, цивільні полковники від міст, генеральні радники, полкові старшини, сотники та представники від Запорозької Січі (ст. 6). Виконавча влада в Конституції була представлена самим Гетьманом та Радою генеральної старшини. Судова влада належала Генеральному Військовому Суду (ст. 7).
В Конституції зароджувалася й бюджетна сис-тема (ст. 9) — вводилися посади генерального підскарбія та двох підскарбіїв на полк. До їхніх функцій належав нагляд за військовим скарбом, державними прибутками і направлення їх з гетьманського відома на громадські та військові потреби.
Конституція Орлика поклала початок соціального захисту населення та розвитку антикоруп-ційного законодавства. Так, у ст. 5 передбачалося, що в місті Терехтемирів за військовий кошт повинно було бути збудовано шпиталь для козаків;
вдови-козачки й осиротілі діти козацькі, двори козацькі й жінки в час відсутності козаків звільнялися від всіх громадських зобов’язань і сплати податків (ст. 11); ст. 16 вводила пільги для бідних, які дозволяли торгувати без сплати мита.
У сфері боротьби з корупцією вводилася заборона використання посадовцями світської та військової влади праці людей для задоволення особистих потреб, заборонялося призначення на посади за хабарі та подарунки (ст. 10); передбачалося проведення загальної ревізії (ст. 12).
Конституція містила й ряд недоліків, основним з яких була відсутність свободи віросповідання.
Навпаки, стаття 1 чітко встановлювала православне єдиновір’я і наголошувала, що новообраний гетьман «повинен буде насамперед піклуватися, щоб жодне інше іновір’я у Вітчизні нашій не було впроваджено». Також серед недоліків варто згадати напрямки зовнішньої політики — встановлення вічного протекторату Швеції над Україною (ст. 2); братерство з Кримським ханством (ст. 3).
Конституція Пилипа Орлика залишається величною пам’яткою світової та української право-вої культури. Хоча вона так і не була фактично впроваджена у життя, проте започаткувала національну конституційну ідею, яка в подальшому впроваджувалася за часів Центральної Ради, радянських часів і врешті була втілена в нашій Конституції.

Підготував Ігор Яніцький


Розміщено:
Редакція «Вісті громади».  
+380384272241   visti_sl@ukr.net


  коментарі: 1

Линн : Можно поподробнее, без флагов,о периоде батуринского гетмана,в связи с независимостью обеих побережий,и сколько это стоило в современном эквиваленте(((.  (написано 27.07.2013 в 19:21 з адреси:  46.44.47.161)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

2 + 1 + 6 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
Щедрий вечір. Голодна кутя

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6910
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


8 + 1 + 4 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік