Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
de  :  Gol  ...
Іван Іванович  :  це дурня  ...
Куплю/продам:       Продається трактор ( дод...
Робота:       шукаю майстра з ремотну водонасосних станцій 0673...
Послуги:        Ремонт квартир офісів під ключ та косметичний...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 14.01.2013 АНДРІЙ ЩУРИК: НЕПОСМАЧЕНА КАРТОПЛЯ, АБО ЇЛИ ФАРИСЕЇ БАЛИКИ

Як часто буває, коли почуєш давно забуте слово з далекого дитинства, то ніби перенесешся на багато-багато років назад у безтурботну країну щасливих ілюзій. Це все-рівно, що почути так само забуту давню мелодію, чи знову вдихнути аромат квітів з якими колись вперше переступив поріг школи. Саме це випадково почуте ще бабусине слово «посмачити» і змусило мене взяти в руки перо.
     
     Отож, випало мені якось побувати у справах в одному з сіл нашого району, то й зайшов у гості до добрих знайомих, яких не бачив уже дуже давно. А, потрібно сказати, відбувалось усе перед новорічними святами, коли в кожному селі то тут то там істерично верещать вгодовані кабанчики, сповіщаючи своєю кончиною про наближення свят. Не була виключенням і оселя моїх знайомих. Там теж напередодні саме «заколовся» кабанчик, тож господарі, вірніше, жіноча половина, метушилися на кухні серед різних мисок, каструль і баняків, де варилось, жарилось і парилось, шкварчало і булькало те, що ще вчора рохкало в сараї.
     
     Чоловіча ж половина, згідно генетично закладених обов’язків мисливця і добувальника їжі, ще від учора «замочувала» героїчний двобій зі свійською твариною та заслужено дегустувала останню. І як у стародавні віки на мамонта, так і нині на кабанчика, зазвичай, збирається увесь рід. Повторю, не була виключенням і оселя, де серед численної рідні я був у якості випадкового гостя. А до гостей у нас в Україні, ставлення відоме, особливо у селах – намагаються почастувати та пригостити так, щоб гостю несила було піднятися зі столу.
     
     Є, звісно, окремі індивіди, коли з кожним настромленим гостем на виделку шматком у господині, як у старого механічного касового апарата з характерним клацанням, у очах проскакують цифри – який це вже шматок за рахунком, наскільки з’їдено і випито. Але то, скоріше, виключення з правил, бо у моєму випадку стіл, буквально, ломився від яств.
     
     Біля кожного стояла тарілка з наваристим борщем в якій плавав чималий кусень м’яса. Посередині cтолу парувала велика миска картоплі, та так щедро приправлена свіженькими шкварочками з цибулькою, що самої картоплі було майже не видно.. В інших мисках манили до себе ніжним ароматом та апетитним виглядом смажені м’ясце й печіночка, рулети й балики, та ще (і коли тільки встигли?) домашня ковбаса та холодець! Серед цього достатку наїдків вже майже якось недоречно виглядали ще й запечена гуска з золотавою шкірочкою та смажені коропи притрушені петрушкою. І зовсім зайве - домашній сир зі сметаною. Доповнювали цей натюрморт деруни, червонощокі квашені помідори, капуста – квашена і просто зварена пелюстками та посипана чорним перчиком, мариновані огірочки та грибочки. Міцнющий хрін ніби навипередки з гірчицею змагалися мерщій прикрасити собою любий шматок страви. Ну і, як годиться в таких випадках, запотіла з холоду плящина домашньої, для власного вжитку, була завершальним акордом цієї чревоугодної симфонії.
     
     За цим багатим столом, розімлілі від уминання кабанця, у невимушеній розмові про те, та про се домінували двоє поважного вигляду родичів-бізнесменів, можливо тому, що приїхали з великого міста, чи тому, що у їхніх поняттях їх статус давав на це безумовне право. Найвдячнішим слухачем була їхня старенька бабуся, що притулилася зі своєю тарілочкою край столу та слідкувала, аби на ньому вчасно поповнювалися запаси питва і провіанту. Після звичних уже нарікань на важке сьогодення, при яких хотілося пошарити по кишенях та віддати останні зіжмакані гривні співрозмовникам на прожиток, перипетії політичних протистоянь та «щедрих» побажань черговій владі, розмова якось сама-собою зайшла про релігію. І тут поважних бізнесменів, як кажуть, понесло.
     
     Випнувши свої солідні черевця, з розпашілими від доброго наїдку могутніми шиями на яких на товстих золотих цепурах теліпались такі ж супермодні масивні золоті хрестики, та на обидві щоки наминаючи домашню ковбасу з хроном, вони заходилися навперебій хизуватися своєю святістю, особистим знайомством з попами та єпископами, розповідаючи при цьому скільки «бабла» кожен з них «башлянув» на церкву.
     
     Бабуся, на чиїй старенькій помереженій зморшками шийці також висів хрестик, правда на нитяній шворочці, алюмінієвий ще й потертий, і тут їх зачаровано слухала, не намагаючись вставити бодай слово. Багато чого вона не розуміла з їхнього лексикону, хоча знала напам’ять усі молитви, на відміну від хвальків, для котрих два рядки «Отченашу» уже були великим успіхом, а запам’ятати бодай «Вірую», для них було рівнозначним вивчити напам’ять «Енеїду» Котляревського. То що «бабло» означає гроші, бабуся якось второпала, а от як так кашлянути на церкву тим «баблом», не розуміла ніяк, хоча ходила до храму щонеділі, кидаючи в карнавку відкладену з жебрацької пенсії копійчину, а хвальки, як кажуть, коли не приходили, то там все паску святять.
     
     І от насипаючи собі в тарілку чергову порцію картоплі зі шкварками, один з них вирішив подбати про бабусю, запропонувавши і їй картопельки. От саме тоді і почув я від неї оте давно забуте слово, бо вона заперечливо мовила: «Ні-ні, мені тої, не посмаченої».
     
     У запанувавшій тиші, усі раптом зрозуміли, що бабця, не спокушаючись на щедре розмаїття скоромної їжі, длубала собі виделочкою пісну не «посмачену» шкварками картоплю з капусткою і шматочком чорного хлібця, бо… був суворий піст.
     
     Якось так раптом щезла святість з поважних бізнесменів, поблідло золото на їхніх хрестиках і цепурах та поникли їх звитяги з «башлянутим баблом», а нарікання на важку долю знівелювалось тим, що довелося пережити на довгому віку простій українській вірянці – бабусі із далекого села. Проте вона і не намагалась нагадати про свій нелегкий тернистий життєвий шлях, а тихо раділа, що у її дітей та онуків є хліб і до хліба.
     
     Андрій Щурик, м. Славута
     


Розміщено:
Ігор ПІГОЛЬ, громадський активіст,позапартійний, м.Славута  
+380972586091   slavuta2000@ukr.net


  коментарі: 30

М.В. : Осучаснений український народний фольк – соковитий і повчальний водночас. Дякую, пане Андрію! Наче сам за тим столом посидів…  (написано 14.01.2013 в 20:13 з адреси:  102-160-54-37.pool.ukrtel.net)
Volya : Здається що все так добре- але є дуже гіркий присмак - як в нашому повсякденному житті - а мораль у тому що найближчих 20 років будемо продовжувати деградувати і декому це подобається, а що ж нашим дітям та онукам потім робити.  (написано 14.01.2013 в 23:22 з адреси:  195-2-178-94.pool.ukrtel.net)
Іван : Після депресії почнеться відродження. Буйні ляжуть першими, здеградовані "відійдуть", настане час будувати нове життя. А що будуть робити наші діти та онуки, залежить від нас сьогодні.  (написано 14.01.2013 в 23:48 з адреси: 46.63.78.164 unnamed.x-city.com.ua)
вік тризубу : Треба просто згадати хто кинув у вир громадянської війни сотні тисяч.завдяки кому була знищена релігія і настав час бездуховності.сексотства.І тоді дуже легко буде забрати ідола.А щоб відновити історичну справедливість поставити памятник сангушко-засновнику славути  (написано 16.01.2013 в 19:00 з адреси:  176-8-15-81-slvt.broadband.kyivstar.net)
вік крапкам : йти в партію ригів бажаю тобі.я там був і дякувати Богу звідти вийшов.  (написано 16.01.2013 в 19:03 з адреси:  176-8-15-81-slvt.broadband.kyivstar.net)
для віка (особисто) : А де ти ще не був?.  (написано 16.01.2013 в 19:13 з адреси:  176-8-15-220-slvt.broadband.kyivstar.net)
:) : вперед Тризуб! Два націоналіста як ти і вік - це вже ціла армія!  (написано 16.01.2013 в 19:54 з адреси:  108-165-52-37.pool.ukrtel.net)
Лікар-нарколог : Тризуб, тебе нереально плющить! Ти щось куриш, ширяєшся, колеса ковтаєш чи від природи дурний?  (написано 16.01.2013 в 20:11 з адреси:  6-225-132-95.pool.ukrtel.net)
 : Згідний з "лікарем-наркологом" - і пояснюю що "Тризуб" до "Свободи" - зокрема в Славуті жодного відношення немає. Це провокація. і безвідповідальність. Прес-служба "Свобода"- м.Славута.  (написано 16.01.2013 в 22:03 з адреси:  88-0-178-94.pool.ukrtel.net)
serj : Знову політика...дякую, Андрію. Дуже душевно написано.  (написано 16.01.2013 в 23:47 з адреси: 46.63.78.45 unnamed.x-city.com.ua)
вик : Хочу задать вопрос патриотам.Украина Государство-отвечу нет.ибо государство это то что социально защищает все население.У нас защищены несколько сотен олигархов,вернее семья и обслуживающий персонал в несколько сотен тысяч.Остальное все серая безликая масса-электорат,из которой выжимают все соки через фискальную систему.На данный момент эфективного управления нет.Только идиоты не могут эфективно проанализировать свои, так называемые реформы.И тому пример когда сначала забрали льготы у мелкого бизнеса а потом часть вернули,повысили женщинам пенсионный возраст а теперь собираются отменить.Пенсионная реформа великого реформатора только увеличила дефецит ПФУ.И на этом фоне депутаты-обслуга семьи втихаря вернули себе льготы а Рыбак увеличил головам фракций зарплату на80процентов.и это при том, что в Державе денег нет.Да,для серой массы нет,для семьи есть.Делайте выводы вместо того чтобы лить грязь друг на друга.  (написано 17.01.2013 в 06:53 з адреси:  176-8-15-81-slvt.broadband.kyivstar.net)
вік : Радянське управління знищили а по демократичному керувати Державою не навчилися.Розподіл коштів-по принцепу,хто біля корита той жере.А так і буде тому що більшість чиновників. доктора наук,академіки та проффессори.яким видали папірі в київі під мостом за зелені бабульки або через інтернет.Гірко і соромно .  (написано 17.01.2013 в 07:05 з адреси:  176-8-15-81-slvt.broadband.kyivstar.net)
:)) : так, вік! Україна для ... сайт  (написано 18.01.2013 в 14:18 з адреси: 46.63.78.45 unnamed.x-city.com.ua)
:)) : вперед Три зуба - ми з тобою!  (написано 19.01.2013 в 10:42 з адреси:  58-39-201-46.pool.ukrtel.net)
 : вик , я Вам наразі аплодую. Правильно сказали, держави Україна - не існує. Відсутні усі інститути влади, немає її авторитету, навіть, відсутній апарат примусу влади. Є тільки пахан та його "смотрящі". Питання до населення території під назвою "Україна" - що Ви можете вимагати від жуліків? пенсій - ха-ха...соціальної захищенності - три рази ха-ха... правосуддя -навіть не смішно...  (написано 20.01.2013 в 00:16 з адреси: 46.63.78.164 unnamed.x-city.com.ua)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

2 + 1 + 2 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
Поздравляю с наступающим ДНЁМ ШОФЁРА!
Ни гвоздя ни жезла и удачи на дорогах!

***** 22-RUS *****

27.10.2017
tornode.torreactor.ml
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6881
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 1 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2017 рік