Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
de  :  Gol  ...
Іван Іванович  :  це дурня  ...
Куплю/продам:       Продається трактор ( дод...
Робота:       шукаю майстра з ремотну водонасосних станцій 0673...
Послуги:        Ремонт квартир офісів під ключ та косметичний...
     ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 11.01.2013 ЩЕ РАЗ ПРО КОЗАЦЬКІ МОГИЛИ

Вивчаючи історію рідного краю, натрапив якось на цікаву інформацію - з часів Визвольної війни під про- водом Богдана Хмельницького, на заклик якого 1648 року проти польського панування піднялася вся Україна. Найактивнішу участь у тих буремних подіях взяли і мої земляки - мешканці сіл і містечок колишніх володінь Ганни-Алоїзи Острозької-Холкевич, а нинішнього Славутського району. На жаль, розміри газетної публікації не дають змоги розлого цитувати документи. Скажу лише, що 1648 року на Славутчині діяв загін під орудою селянина з Клепачів отамана Приска, а міщани з Берездова і Хлапотина (нині с.Красностав) та селяни з Клепачів, Глинник (нині - Ганнопіль), Плос- ки та інших сіл "козаками починилися''. Польська шляхта жорстоко мстилася: 1648 року в Клепачах було 46 димів, а 1650-го залишилося 25, 1651-го - 20, 1653-го - 3 дими. Ну, а в період 1655-1658рр. у цьому селі лишилося 8 димів. Подібного спустошення вогнем і мечем зазнали й інші села.
     З документальних свідчень тих часів постає жахлива картина: руїни і спустошення краю. Ось що треба було б знати українцям, які із захопленням відгукувалися про польський фільм "Вогнем і мечем", який у свій час повсюдно демонструвався в Україні. З тих часів на нашій землі залишилися численні козацькі могили. Про одну з них повідомляється у "Словнику географічному Королівства Польського та інших країн слов'янських", четвертий том якого вийшов у Варшаві 1883-го року. В описі містечка Киликієва, між іншим, сказано наступне: «В 7 верстах на захід від Киликієва кільканадцять років тому стояла поштова станція Вигода: біля тієї станції зараз при тракті ще досі знаходяться добре збережені могили, котрі люд називає могилами козацькими - Кривоноса".
     Про цю ж станцію згадує і Петро Жур у своїй хроніці життя і творчості Тараса Шевченка "Дума про огонь" (Київ, 1985р.)”. Не випадково, кажучи про "мальовничі руїни" замків і палат, Шевченко поряд із Корцем згадує і Острог. Це була поштова станція по дорозі на Почаїв. В Острозі наш мандрівник зупинився, проїхавши від Корця 58 верст через поштові станції Вигоду і Головлю". Поштова станція у Головлях існувала до 1858 року, звідки її перевели у с.Самостріли на побудоване вже тоді Києво-Брестське шосе, що пролягло з Корця на Гощу і Рівне. Мабуть, до того ж часу існувала поштова станція Вигода, через яку 1846 року двічі (у Почаїв та із Почаєва) проїздив Т.Шевченко.
     Отож існувала станція Вигода, а біля неї козацькі могили козаків Кривоноса - сподвижника Б.Хмельницького. А чи збереглися ті могили бодай у народній пам’яті? Так, збереглися, 94-літній мешканець Киликиєва Левко Данишурка колись дивувався і дуже зрадів, коли я, намотавши стареньким велосипедом не один десяток кілометрів у пошуках козацьких могил, під’їхав до його двору: "Пам'ятаю. Я добре пам'ятаю, що отам, біля другого містка, як їхати на Клепачі, справа від дороги були кургани. Там росли великі груші, терен. Потім усе те вирізали, розорали. Я сам, коли був причіпником на тракторі, вночі там орав, то пам'ятаю, як плуг за щось зачепився: присвітив - а то людська нога, кістка. Виорювалися там і кістяки, та й черепи люди знаходили. Через дорогу від курганів була корчма. Там фурман жив - Гай називався. А ще там люди ночували, коли у Почаїв на прощу йшли. Про Вигоду не чув, а те місце називалося за моєї пам'яті Ваканція, бо земля там валувала...”
     Що казати про інші кургани - у сусідніх Клепачах, на місці яких 1967-го влаштували стадіон для футболу? Степан Конончук якось згадував: "Були там кургани, деколи брали землю для підсипання дороги у жнива (бо ж підводами хліб перевозили) або коли глину копали, то знаходили багато людських кісток, черепів. Там же й побудували хати. То одні там погріб копали й найшли кістяки. Нащо його було нищити? Та й церкву, що поруч була, теж знищили".
     Недалеко від тих місць і Ганнопіль та Рівки. У вже згадуваному "Словнику географічному" (т.1, 1880 рік, Варшава) в описі Ганнополя сказано: "Від Ганнополя на північ і могилиська у досить значній лічбі, татарські або з воєн козацьких". А професор О.Цинкаловський у своєму краєзнавчому словнику - від найдавніших часів до 1914 року «Стара Волинь і Волинське Полісся» (Вінніпег, 1984-1986рр.) в описі села Рівок подає про ці ж могили такі відомості: "На полях села Рівки в кінці XIXст. було 137 курганів". Зараз ті могили частково розорано, а частково засаджено лісом, який називається «Ровища».
     Валентин БЕНДЮГ, м.Хмельницький.
     


  коментарі: 0Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

9 + 2 + 6 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
Поздравляю с наступающим ДНЁМ ШОФЁРА!
Ни гвоздя ни жезла и удачи на дорогах!

***** 22-RUS *****

27.10.2017
tornode.torreactor.ml
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
День ліквідатора

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6881
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


6 + 2 + 5 =  
 331491233

Славута


Славута 2017 рік