Коментар до фото: Збудовано на данний час гарний мікрорайон Сонячний...
Завантажується пошукова система...
Assignment Of Leases  :  internship cover letters <a href="http://coverletters.store">application cover letter</a> cover letters <a href=http://coverletters.sto  ...
Essay Help  :  cover letter help <a href="http://coverletters.store">cover letters</a> cover letters <a href=http://coverletters.store>a good cover  ...
Куплю/продам:       Продам двухкомнатную ква...
Робота:       Дівчина 30 , шукає підробіток , догляну людину пох...
Послуги:       Мурую груби, каміни, печі,димоходи 098-741-80-1...
     Догляну людину похилого віку в Ташках або Варварівці, по договору або з умовою успаткування житла. 0972724717 ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 06.12.2012 КОЛОМ’Є:МИНУВШИНА І СЬОГОДЕННЯ

Перша згадка про Колом'є (Коломля, Коломлі) з’явилася в реєстрі подимного податку за 1576 рік. Назване в списку сіл, спустошених татарським набігом, Колом'є спочатку належало князям Острозьким, згодом перейшло у власність до князів Яблоновських.
     Ще одна письмова згадка про село датується 1602 роком під назвою Колемка. В 1648 році село згадується під назвою Колум. З цього документа ми дізнаємося, що в селі у 1647 році проживало 102 чоловіки.
      1855 році з публічного торгу село перейшло до графині Зубової, яка вже в 1864 році продала ці землі для єврея Германа, а з 1913 року його земля переходить у спадщину дочці — купчисі Цілі Ісаківні Леві, яка в своєму володінні вже мала 9 тисяч десятин землі.
     Колом'є входило до складу Кривинського економічного маєтку, який славився прекрасним лісом. Щоправда, пан Герман винищив і розпродав увесь ліс...
     За даними 1892 року, в Колом’ї було 87 дворів, церква - чину Олександра Невського, яка є визначною архітектурною пам'яткою села - це храм Святого архистратига Михаїла. М.І.Теодорович у своїй книзі «Історико-статистичний опис церквів і приходів Волинської губернії» (том 2) вказує на те, що дерев'яний, з такою ж дзвіницею і куполами, храм у селі Колом’є побудований в 1869 році на кошти прихожан у пам'ять про звільнення від кріпацтва, за що прихожанам в 1870 році оголошена була подяка від єпархіального керівництва. Та 1937 році церква була закрита. Нелюди порозкидали куполи і зробили з неї клуб, а потім - склад під мінеральні добрива.
     Треба зазначити, що під час Великої Вітчизняної війни, у 1941 році, зусиллями односельчан куполи було відновлено, і храм знову відкрито. Хоча, в 1962 році, у період атеїстичної політики радянської влади, церква знову була надовго закрита для людей. І лише в період святкування 1000-ліття хрещення Русі в нас знову почалися Богослужіння. Багато років настоятелем храму в селі був протоієрей отець Василій Талашок, нині приходом керує отець Сергій. А престольним святом села був і залишається День Святого архистратига Михаїла.
     У 1872-1873 роках поблизу Колом'я було прокладено лінію Києво-Брестської залізниці.
     У 1875 році в нашому селі поблизу церкви була відкрита церковно-приходська школа, яка існувала на кошти селян із Колом'я, Комарівки і Поляні. Приміщення школи збереглося до наших днів. У 1892 році в школі навчалися 42 хлопчики і 3 дівчинки.
     На території села виявлено сліди життя людей давньої епохи. Про це свідчать знайдені в землі стародавні знаряддя праці: скребачки, наконечники стріл та списів, а також кам'яні сокири. Недалеко від церкви під час будівництва погреба була розкопана гончарна піч, де знайдено глиняний посуд, люльки. Усі ці знахідки можна віднести до періоду неоліту. В центрі села, поблизу школи, височіє курган - штучного походження. За переказами, це козацька могила, можливо, часів битви з ордою. В нашому селі був організований колгосп «Червоний сіяч» - на території обійстя розкуркуленого Дробиша Дмитра. Це був міні-колгосп, який швидко збільшувався. Згодом сім'ю Дробиша вислали. На той період в колгосп записували насильно, працювали люди лише за трудодні, які зараховувалися в кінці року. Отримували селяни 150-200 грамів зерна за трудодень. Було створено й правління колгоспу. Першим зав-фермою став Гаврилюк Артем. Кращою дояркою була Шинкарук Олена. Та навіть люди, які працювали в колгоспі, жили у важких умовах. Будинки мали дерев'яні, під соломою...
     6 липня 1941 року територія нашого села була окупована німецькими військами. Відбулися арешти комуністів і активістів, які були розстріляні. Після цього населення організувало підпільну групу, яка брала участь у саботажах і диверсіях проти німців. В грудні 1943 року за наказом партизанського об'єднання в нашій місцевості партизанський загін (командир К.Я.Ахновський). Коман- дував загоном А.3.Одуха. В лавах партизанів перебували В.Денисюк, П.Плисюк, П.Денисюк, Б.Мазурець, А.Іванюк та інші.
     ...А в 1947 році відбулося укрупнення колгоспів - внаслідок об'єднання створено було колгосп імені Куйбишева, а згодом - у 1977 році – до нього приєднали ще й колгосп імені Калініна с.Крупець. Кращими механізаторами були Григорій Мальчук, Борис Соколенко, Сергій Кондратюк та інші. В колгоспі діяла потужна городня бригада (керував Б.Г.Іванюк). Разом із жінками, які працювали тут, трудилися й учні школи. У вересні 1992 року була проведена реорганізація й утворилося КСГП «Надія» (керівником його став Г.М.Семенюк) - підприємство мало м'ясо-молочний та зерновий напрямок. На той час в Поляні ще діяв великий тваринницький комплекс.
     Чисельна армія наших земляків воювала на фронтах Великої Вітчизняної війни. Із 216 чоловік 96 не повернулися до рідної домівки. В Німеччину було вивезено 20 юнаків та дівчат із нашого села. Пам'ять про них живе і вічно житиме у серцях односельчан. Їхні імена викарбувано на плитах обеліска, який височить у центрі Колом’я в березовому парку. Урочисте відкриття якого з ініціативи голови ветеранської організації Б.Г.Іванюка відбулося 21 липня 2000 року. Разом із односельчанами тут перезахоронено останки узбецького воїна. Серед жителів села, імена яких викарбувані на плитах обеліска, є ім'я Сологуба Левка - повного Георгіївського кавалера (війна з Японією 1905р.). Щорічно біля обеліска проводяться мітинги, урочистості до Дня Перемоги. Молоді подружні пари кладуть букети квітів і низько схиляють голови перед пам’яттю загиблих.
     Багато славних синів та дочок пішли із життя, захищаючи рідні домівки. Серед них був відважний льотчик Платон Федорович Семенюк, який в роки Великої Вітчизняної війни проявив мужність і героїзм. Його ім'я носить одна із вулиць села.
     Пишучи історію села, дізналася й про мужню жінку – Галешко Ольгу Пилипівну (нині покійну), яка, ризикуючи своїм життям і життям своєї ненародженої дитини, допомагала партизанам у роки війни. коли в неї у хліві стояла рація, з якої партизани постійно вели переговори з Генштабом. А жінка в той час ходила дорогою, несла варту біля власного будинку…
     Багато змін відбулося у селі в останнє десятиліття минулої епохи і в наші часи. На місці колишнього КСГП «Надія» тепер діє приватне ФГ “Анто”. У Колом'ї нараховується 213 дворів із населенням 439 чоловік. На території села є такі корисні копалини як торф, різнокольорові глини, вапняк, пісок. У нас діють сільський клуб (де ініціативно працює завідувач Любов Свєцька), бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт. Зводиться оздоровчий комплекс, прокладено бетонні дороги, повністю зроблено освітлення вулиць, проводиться газифікація села.
     Наше село славиться багатьма відомими людьми. Серед них - Володимир Григорович Микульський, який близько 20 років був директором Славутського баластного кар’єру; його син Сергій, котрий працює нині першим заступником міського голови в м.Славута; Василь Миколайович Мосійчук, який багато років очолював Славутську міську раду і розбудовував Славуту (нині покійний); Володимир Степанович Гаврилюк – засновник і колишній керівник народного танцювального ансамблю «Пролісок» Славутського РБК (нині покійний) та багато інших.
     Серед мешканців Колом’я є люди, які заслуговують поваги та уваги, з яких потрібно брати приклад. Це - ветерани праці акушерка В.М.Микульська, завідуюча швейною майстернею М.М.Іванюк, доярка Н.І.Дмитрійчук, механізатор Г.Т.Мальчук - нагороджені орденом Трудового Червоного Прапора, голова КГСП “Надія” Г.М.Семенюк - нагороджений орденом Слави III ступеня та інші.
      Ольга БОРДЮК, бібліотекар с.Колом’є, фото автора та
     з архіву редакції.
     
     
     Наше Колом'є розташоване в північно-західній частині області, на правому березі Горині. Версій виникнення найменування його є багато. Перша з них така - жителі краю будували село колом в цілях оборони. Друга полягає в тому, що Колом'є розкинулось навколо річки Горинь, яка колись називалась річкою М’є...
     
     Валентина Михайлівна Микульська, за її словами, як в 1950 році взяла до рук шприца, так до сих пір його і не випускає. Працюючи акушеркою в Колом’євському фе- льдшерсько-акушерськом пунк- ті, виростила не одне покоління колом’євців, нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора.
     Крім медицини, найулюбленіша справа – це вирощування квітів.
     
     Анастасія Гаврилюк – учениця 7 класу Полянського нвк. Дуже активна і артистична дівчинка, займається у танцювальному і вока- льному гуртках.
     Пробує писати вірші.
     
     За словами директора Центрального державного архіву зарубіжної україніки, уродженця Славути Владислава Берковського, в с.Колом’є 19 травня 1598 року народився всесвітньовідомий Йоаким Єрлич, автор знаної хронічки з історії України, який прожив до 1674 року. Адже саме його батькам, як вірнопідданим слугам, що походили з дрібної шляхти, князі Острозькі в 1583 році передали с.Колом’є «в держання». Згодом, уже з лютого 1593 року, було підтверджене це право Єрличів ще й на Кривин, Нетішин та Вельбівне.
     Іще один цікавий факт назвав у телефонній розмові з головним редактором науковець: в 1890 році у Колом’ї бушувала жахлива пожежа, внаслідок якої згоріли 48 будинків… Можна сказати, майже все село!
     Особливо трагічною була доля села під час Голодомору, де більшовицька влада проводила облави НКВД, акції «заспокоєння» населення, яке чинило їй опір. За рішенням партійного бюро Славутського РК КП(б)У було знято з посади «голову Коломельської сільради т.Романюка – за недостатній нажим на куркулів» (яких у селі на той час офіційно значилося 7), а голову колгоспу Олексія Харитоновича Бондарука, 1893р.н., знято з посади «за першою категорією», тобто, розстріляно… У всіх звітах РК КП(б)У про села Славутчини, де «гостро голодують люди», значилося й наше стражденне Колом’є…
     
     Без сестричок Віти і Наталки Свєцьких не обходиться жоден захід у селі. Це стосується і школи. Вони - учасниці районних та обласних творчих конкурсів.
     
     Коли Григорія Михайловича ОНОПРІЙЧУКА прямо зі строкової служби відібрали в числі шести юнаків із тисячі військовослужбовців для подальшого несення служби в Москві, рідні в с.Колом’є ще довго не знали, що саме він із отих «шести гвардійців» єдиний став випробувачем космічної техніки у Зоряному містечку. Тут він міг витримувати у барокамері температуру від -40 до +80 градусів, інші навантаження. Це стало для нього справою всього життя. У містечку він дружив із багатьма космонавтами. Грав у свій любимий з дитинства футбол із Юрієм Гагаріним та Павлом Поповичем…
     11 грудня Г.М.Онопрійчук відзначатиме своє 70-річчя. Вітаємо!
     
     
     
       коментарі: 2Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 9 + 7 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6929
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 440
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 2 + 9 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік