Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
ooo Argo. mamuka  :  dobri den mi xatim zakupoit aberdini 200-250kg 100shtuk na gruziu nash te+995 592 230055 daite vashi kordinati  ...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грнсапожки 3...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       Люди может хтось викидае линолийом чи доски чи ...
     Сниму однокомнатную или двухкомнатную квартиру (парень, 26 лет) 0634591669 ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 14.06.2012 ЧИ ЗНАЮТЬ ПРО «ТАБУ»?

У словнику іншомовних слів це полінезійське слово має такі значення: перше - у первісних народів – релігійна заборона на який-небудь предмет, дію, слово і т.ін., порушення якої нібито спричиняє до неминучої кари (хвороби, смерті), що їх посилають духи й боги; друге - заповідні, заборонені предмети, питання, думки та ін. Здавалося б, і в сучасному суспільстві ці поняття не застаріли. Просто, не вживаючи іншомовне слово, ми говорили: «Не можна!» Предки ж примовляли раз у раз: «То не можна, то - великий гріх!» І цього часто-густо було достатньо, аби зупинились якась лиха дія.
     У сім’ї закладались основи духовності, етики, моралі, громадської поведінки, знання звичаїв предків. В українських сім’ях із стародавніх часів було прийнято дітям звертатись до батьків на «Ви» - Ви, тату, Ви, мамо! Авторитет батьків був незаперечний. У присутності старших діти не повинні були підвищувати голосу (бо ще не доріс голосніше за дорослих говорити!). Так із дитинства в дітей закладалося поняття, що можна, а чого - ні, що добре, а що - погано, що є гріх. Тобто, усвідомлення змісту слова “табу”.
     Пам’ятаєте, дітей на празникових застіллях не садовили навіть за загальний стіл, а десь окремо, і ними опікувався хтось із старших. Розуміли предки, що в застіллі можуть виникнути ситуації й прозвучати незугарні слова, яких не повинні чути діти. Бо вони, мов губка, всмоктують і негатив, і позитив. А тому старші дбали про свій авторитет і про своїх дітей.
     Раніше і сімейна трапеза мала особливі традиції. Першим ложку за столом брав і починав їсти батько, затим - мати, а потім уже діти. Бо про хліб-сіль на столі подбали, тяжко трудячись, батьки, то їм і починати трапезу. За столом діти не розмовляли, тим більше, не галасували і не вередували - їли все, що подавалось, не вимагаючи смаколиків. Бо ніяких «снікерсів», чіпсів чи піци не було ще й у природі. А якщо зараз все це є, то що? Не у всіх сім’ях однакові статки, не всі можуть купити дітям делікатеси, дорогі іграшки, модний одяг.
     «Борщ та каша» були колись основною їжею нашою. Не те, що зараз – величезний вибір захіміченої, синтетичної продукції. Діти колись досхочу наїдались екологічно чистих фруктів, збирали ягоди, гриби, пили узвар та квас буряковий тощо. І були здоровіші, ніж теперішні. Я пам’ятаю зі свого дитинства, що ми перебивались (якщо дуже зголоднієш, а до обіду ще довго) куснем хліба, змащеним олією та посипаним сіллю. Смакота! А морквина? А печена картопля чи цукровий бурячок? А коржі житні, спечені на черені в печі?..
     Я далека від думки, щоби закликати повернутися до цього всього. Хоча, корисний досвід треба, звичайно, сприймати і зараз. Головне, аби маленька людина, підліток, юнацтво засвоїли, що старших треба поважати та шанувати, допомагати їм, не канючити, не вимагати будь-що купити ту чи іншу дорогу річ, геть зовсім не вникаючи в можливості сімейного бюджету.
     Натомість, що ми бачимо сьогодні? Старовинні сімейні традиції, звичаї, перевірені віками, в багатьох сім’ях геть зовсім забуті. Зараз, із поверненням людей до Бога, до храму, дещо воскресає із забуття. Але, на жаль, багато що втрачено. Ще якихось 20-30 років тому діти в школах носили шкільну форму і не хизувались одне перед одним дорогим одягом. А зараз молодь уже тусується відповідно до того, який в кого мопед, годинник, наскільки престижний (читай – дорогий) мобільний телефон. Не кажу вже й про вбрання…
     Пригадую недавню розмову з однією діловою жінкою, яка всього в житті досягла сама і про норми моралі чула не в підворітті, а від матері. Вона із здивуванням і якимось навіть жалем та розчаруванням ділилась своїми враженнями від побаченого на міському балу для молоді. Її вразили сукні деяких юних «леді». З оголеними спинами (що далі – нікуди!), з оголеними плечима (до «виставки» гламурних дівочих принад!). Про поняття цноти, скромності, пристойної відповідно до віку поведінки у такій «упаковці» говорити не доводиться…
     Мені запам’яталась сценка у внутрішньому дворі нашого будинку. Дві юних особи про щось щебетали і при цьому обоє диміли з насолодою цигарками, не задумуючись, що прилучають до нікотинової отрути немовля, яке змушене дихати цим димом. Називається, вивезла матуся дитинку на свіже повітря! Не стрималась, щоб не зробити зауваження: «Дівчата, що ви робите? З вами ж дитина малесенька!» У відповідь почула: «А вам яке діло?» Відповіла: «До вас, отаких, у мене геть ніякого діла немає, а от дитина перед вами беззахисна». Але то були марні слова. Вочевидь, батьки цих дівуль не змогли закласти в них неписані зі споконвіків закони про обов’язки і відповідальність матері за здоров’я та виховання своїх дітей.
     Та й картинки з підлітками, що курять, дудлять без кінця пиво (реклама ж – двигун прогресу), лихословлять – не дивина в наш час. Не секрет, що багато юних уже й «кайфувати» пробують, а дехто з них міцно «сів на голку». Отакі «стандарти» поведінки дехто з сучасної молоді сповідує!..
     Не раз і не два на сторінках наших часописів, та й в усних розмовах люди з осудом говорять про нічні клуби. Але кого то хвилює? Клуби процвітають, стаючи розсадником чужої нам моралі, чужого стилю життя. Іде розтління юних душ, а це вже - загальнодержавна проблема.
     Справедливості ради слід сказати, що, на щастя, більшість нашої молоді має непогане виховання, їм не чужі поняття патріотизму, відповідальності, вони не піддались корозії часу. І заслуга в цьому, звичайно ж, в першу чергу батьків, які від своїх предків успадкували звичаї, віру й бережуть національну мову та мораль. Вони відчувають неабияку відповідальність за долю своїх дітей, за те, якими вони встулять у доросле життя, яку державу вони будуватимуть. Вклонімося ж доземно таким батькам!
     Лариса ЧОРНОКРИЛЮК.
     


  коментарі: 0Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

8 + 9 + 7 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
св. Івана Предтечі

прогноз погоди
Після Івана Предтечі хто не робить, того в плечі

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6910
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


2 + 2 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік