Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
ooo Argo. mamuka  :  dobri den mi xatim zakupoit aberdini 200-250kg 100shtuk na gruziu nash te+995 592 230055 daite vashi kordinati  ...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грнсапожки 3...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       Люди может хтось викидае линолийом чи доски чи ...
     Сниму однокомнатную или двухкомнатную квартиру (парень, 26 лет) 0634591669 ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 12.05.2012 НАПЕРЕКІР ДОЛІ

Війна… Стільки біди і горя принесла вона людям, смертей, пролитих жіночих і дитячих сліз!
     
     Мені хочеться розповісти про жителя села Лисиче Йона Григоровича Бенделя – хлібороба з діда-прадіда. Він уявити себе не міг без роботи в полі, без посівних, жнив, оранок – одвічних селянських турбот. А Велику Вітчизняну зустрів у Львівській області, де проходив військову службу. Вже наприкінці першого року війни за станом здоров’я довелося Йону Григоровичу військову форму поміняти на цивільний одяг. Та навесні 1944 року знову повернувся на фронт, щоб до кінця виконати священний обов’язок перед Батьківщиною.
     …Йшли бої на території Польщі. Німці контратакували великими силами, стіною на позиції радянських артилеристів сунули ворожі танки. Наші воїни стійко відбивали натиск. Та раптом ворожий снаряд розірвався поруч - падає важко поранений командир гарматної обслуги. Бійці на мить розгубилися. Тоді Бендель сам дає команду «Вогонь!» Постріл – і одна з ворожих машин спалахує. Незабаром запалало ще кілька танків. За сміливість і відвагу всі артилеристи батареї одержали бойові нагороди. Нашому земляку Й.Г.Бенделю було вручено орден Слави ІІІ ступеня.
     Потім були бої за Будапешт. Мріяв солдат дійти до Берліна, залишити автограф на стінах рейхстагу. Та не судилося. У Будапешті Йона Григоровича спіткало лихо – отримав важке поранення.
     А було це так. Вулицею рухалися ворожі такни. Лунали постріли. Раптом Йон Григорович побачив маленьку дівчинку, років 3-4, яка опинилась перед танком. Він, довго не роздумуючи, кинувся до неї, схопив за руку. А потім взяв на руки, притулив до грудей... Хотів заховатися в небезпечному місці. В цей час ворожий кулеметник відкрив стрілянину, відважному солдатові пронизав черевну порожнину і обидві ноги. Воїн із дівчинкою впали. До них підбігла жінка. Вона щось кричала й плакала. Рятувальник дівчинки її угорської мови не розумів. Жінка взяла дівчинку, зі своєї руки зняла годинника і дала солдатові-рятувальнику. Два солдати на дошках віднесли свого побратима до санітарної машини.
     Згодом Йона Григоровича та інших важкопоранених санітарним поїздом було відправлено в госпіталь до грузинської столиці – Тбілісі.Довго лікувався солдат там. Переніс кілька операцій. Щоб зробити ще одну операцію (четверту), необхідно було переливання крові. А де ж ті донори тоді були? Хто давав кров бійцям? Самі лікарі, медсестри, санітари.
     - Підходить до мене медсестра-грузиночка по імені Ніко і каже: «У мене така ж група крові, як і у вас. Я дам вам 200 грамів крові», - не раз пригадував Йон Григорович цей зворушливий епізод, розповідав дружині, дітям.
     Операцію лікарі провели успішно. Ніко часто приходила до пацієнта в палату, приносила їжу, годувала хворого солдата. А годинник, якого йому подарувала жінка-угорка, знову прислужився. З його рук отримала його як реліквію медсестра - за те, що врятувала важкопораненого від смерті.
     Вижив солдат... Наперекір долі – усім випробуванням і бідам! Перемогла жага життя… Повернувся на милицях в рідне Лисиче під кінець літа 1945 року. Першою порадницею стала дружина Віра Хомівна, яка разом із маленькою донькою Галинкою чекали на нього, виглядали з далекої дороги. Не залишили поза увагою односельчани, керівники правління місцевого колгоспу. Знаний на Славутчині лікар-хірург Август Іванович Сірц ще тричі прооперував колишнього воїна, поставив на ноги.
     Йон Григорович, інвалід війни, в післявоєнний час трудився в колгоспі на різних роботах: спочатку лісником, сторожем, комірником, згодом - бригадиром, слюсарем зерноочисних машин. Проте, давались взнаки рани - довелося йти на пенсію. І в бою, і в труді все робив він сумлінно, чесно, як веліла совість.
     Дружина працювала в ланці, займалася вихованням дітей. До речі, її дядько Клим Карпович Олейнюк не повернувся з війни, загинув смертю хоробрих у березні 1944р. на річці Південний Буг поблизу Вознесенська Миколаївської області. Посмертно йому присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу. Про подвиг нашого земляка вже не раз розповідалось на сторінках «Трудівника Полісся».
     Подружжя Бенделів виростило і виховало шестеро дітей (2 сини, 4 доньки) – надійну зміну.
     Галина – старша донька, дитина війни, 41 рік працювала в Лисичому фельдшером, завідувала ФАПом. Вона – ветеран праці, Почесний донор, Почесна жителька села, мати 2 доньок, нині - на заслуженому відпочинку. Гордиться Галина Йонівна Борозенко своєю донькою Жанною, яка здобула вищу педагогічну освіту, вчителювала, закінчила аспірантуру. Нині вона - кандидат філологічних наук, доцент кафедри філософії і культурології Національного університету «Острозька академія», проживає в Нетішині. Автор книги-монографії «Фольклористична діяльність Пантелеймона Куліша» (Острог, 2007р.).
     Марія – будівельник, проживає в м.Дубно Рівненської області, пенсіонерка. Антоніна працювала на консервному заводі в м.Переяслав-Хмельницький, пенсіонерка. У Хмельни- цькому проживають Микола (працював на цегельному заводі, був підприємцем, нині на пенсії), Надія (20 років трудилась на Хмельницькому заводі трансформаторних підстанцій, нині – підприємець), Григорій (колишній військовий, нині підприємець).
     Йон Григорович і Віра Хомівна уже відійшли у Вічність. Та їх пам’ять свято бережуть діти, внуки, правнуки. Цікавим і невимушеним було моє спілкування з чудовою жінкою зі щирою, відкритою, доброю та багатою душею – Галиною Йонівною Борозенко, донькою. Саме від неї я дізнався про історію з годинником, що врятував життя її батькові, воїну, трудівникові, і про все пережите ним...
     Анатолій ГАЛУС.
     Фото Йона Бенделя із сімейного архіву.
     


  коментарі: 0Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 2 + 1 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
Щедрий вечір. Голодна кутя

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6910
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


2 + 1 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік