Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
de  :  Gol  ...
Іван Іванович  :  це дурня  ...
Куплю/продам:       Продається трактор ( дод...
Робота:       Потрібен продавець у кав\'ярню.
  &nb...

Послуги:        Ремонт квартир офісів під ключ та косметичний...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 12.03.2012 ДВІ ДОРОГИ НАЗУСТРІЧ

Чесно зізнаємось: ближчому знайомству із цим нерядовим славутським подружжям передував дзвінок у редакцію Ванди Францівни Литвиненко, котра поділилась важливою для родини новиною: Віктор Іванович, її чоловік, як учасник бойових дій та очільник Славутської районної спілки воїнів-інтернаціоналістів отримав вагому нагороду – орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Він прожив цікаве, багате на події життя, може безліч повчального розповісти, зазначила дружина. Так між Днем захисника Вітчизни і святом 8-го Березня й налаштувались на спілкування...
     
     ЧОЛОВІЧА
     Він неординарно з’явився на світ: семимісячним, під ворожими бомбами (ті розтрощили ешелон, коли його мама вагітною тікала в евакуацію) на початку жовтня 1941-го. У матусиної подруги дитятко загинуло, а Вікторові йшло на життя. Це сталося під містом Бобровом Воронезької області («Вже дорослим я їздив туди, обдивився», – пригадує Віктор Іванович), а діставались вони Саратова. Мама там знайшла роботу, батько ж із фронту прибув за поповненням – абсолютно випадково зустрілися, хоча перед тим втратили всі зв’язки: ото було щастя!
     До війни Вікторові батьки обоє були на партійній роботі. Після переможної ходи Європою Івана Литвиненка поставили комендантом одного із міст в Угорщині. Від подальшого призначення на Далекий Схід відмовився, напросившись у милу його серцю Україну, адже родом був із Чернігівщини. Попрацював другим секретарем райкому партії в Ізяславі («Ніколи не забуду, як маршал Будьонний малими тримав нас із сестрою на руках», - знову поринув у спогади Віктор Іванович), а далі, у 1948-1960рр., першим – у Берездові. На Славутчині на той час це було районне містечко. Закінчив Віктор тамтешню школу, потрапив літературним працівником і фотокореспондентом у районну газету. Склав не одну сотню віршів, один із яких побачив світ у «Трудівникові Полісся»…
     Проте доля повела його іншими шляхами. Освоював робітничі професії у Славуті, після навчання в автошколі став водієм, працював у автопарку. Далі – майстер у газконторі, старший майстер РЕМ, пізніше не обійшлося без нього і на склозаводі. Яскравий відблиск на подальше життя наклала трирічна служба в армії. Початок 60-х років увійшов у світову історію карибською кризою – і Віктор Литвиненко опинився в епіцентрі подій. «Потрапив у ракетні війська. Поставили оператором машини підготовки, - розповідає. – Саме нашу батарею командирували на Кубу. Острова Свободи діставались кораблями рівно місяць, при цьому ракети в трюмах засипали пшеницею. Я мав вигляд і документи комбайнера. Скільки разів нас облітали американські літаки, фотографували з неба…»
     На Кубі стартові майданчики зводили самотужки. Не раз Віктор Іванович бачив братів Кастро – Фіделя та Рауля. Відчуття від тих днів та ночей служби – як на пороховій бочці. Світ завмер перед загрозою третьої світової війни… Минулося. В.Литвиненко в подальшому захопив армійської служби у балтійську під Калінінградом, а от на Житомирщині здружився із солдатом Олександром Теслею. Той розповів, що має сестру Ванду, із котрою обов’язково познайомить друга…
     ЖІНОЧА
     Її першою піснею, яку виконала третьокласницею, була «Вижу чудное приволье». Мама купувала для своєї Вандочки у шкільному буфеті сметану, аби міцнішав у донечки голос. Рідним містом для сім’ї Теслів був Хмельницький. Шлях після школи для юної Ванди виявився один – тамтешнє музичне училище. До Славути дипломованим спеціалістом за направленням прибула у 1965 році. Стала викладати в дитячій музичній школі. Надалі довгий час завідувала відділом струнно-щипкових і оркестрових інструментів, впродовж десятиліть виховала немало учнів, які стали класними музикантами. «Обожнюю свою роботу! – не приховує. – Кожен урок для мене – це творчість. Коли дитина талановита, хочеться всю себе їй віддати!»
     Свого часу була Ванда Тесля (це вже згодом стала Литвиненко) солісткою військового духового оркестру Славутського гарнізону: без неї не обходився жоден значущий, на міському та районному рівнях, концерт. Володарка неповторного лірико-драматичного сопрано, вона привезла в кінці 60-х бронзову медаль і диплом ІІІ ступеня із конкурсу вокалістів, що проходив у Києві. «Я не знала, що на одному із міських конкурсних змагань в журі сидів Віктор – це вже пізніше він розповів, яке справила на нього враження. Не відала й про те, що Сашко, мій брат, «засватав» нас ще в армії. Якось, уже «дембелем», він приїхав у Славуту провідати мене. Не оминув і Віктора: той працював у газконторі. А потім впродовж декількох місяців зі мною став вітатися якийсь незнайомий юнак. Підійти і познайомитись, видно, не насмілювався. Я чемно відповідала, не підозрюючи, що це моя доля вдивляється в очі…”
     СІМЕЙНА КОЛІЯ
     Вони одружились у 1969-му: йому 25 літ, їй 22. На той час Віктора занесло аж у Магадан (хоча, збирався на острів Шпіцберген), покликав за собою й свою обраницю. Там через визначений термін народилась донька Вікторія. Молода дружина навчала тамтешніх діток нотній грамоті й навіть відкрила у селищі Штормовому музичну школу! Та занадто суворий клімат не підійшов ні їй, ні донечці – тож після 4,5 року магаданських принад повернулись до Славути, що вже стала рідною. Не витримав довго без родини і Віктор Іванович. Найскладніше випробування чекало на нього у 1978 році: менінгіт мало кого залишав у живих… В.Литвиненко переніс надскладну операцію, вирвався з лабетів смерті, але… втратив зір. Отримав І групу інвалідності.
     Раніше довго не міг всидіти на одному місці (що там казати, об’їхав мало не весь Радянський Союзу із заїздом на Кубу), а відтепер світ звузився до кімнат у просторому будинку, який ще батьки допомагали зводити. Його очима стала дружина. А тут прийшли 90-ті роки, в газетах почали відверто писати про те, на що раніше було накладено суворе табу. Майже 10-ліття Віктор Іванович за допомогою Ванди Францівни добивався статусу учасника бойових дій на Кубі.
     ...Беру до рук ювілейні медалі на честь 40- і 50-річчя визволення цієї республіки («Одну з них мені в області вручив сам пан посол!» - пишається Віктор Іванович), тут же медаль «Захиснику Вітчизни». А 15 лютого ц.р. до них доєднався й орден «За заслуги».
     В який момент Вікторові Литвиненку прийшла думка створити Спілку воїнів-інтернаціоналістів, учасників бойових дій на Кубі, у Єгипті, в Кореї та В’єтнамі, задіяних в операціях із розмінування в інших державах? За два роки її членами стали 49 славутчан та нетішинців. Ванда Францівна – головний бухгалтер спілки, на ній вся документація і звітність. Коли чоловікові вручали орден, вона повернулась додому з іменною Почесною грамотою «За плідну трудову діяльність, особистий внесок у вирішення проблем ветеранів та інвалідів війни, учасників бойових дій».
     Рівно півстоліття пройшло з початку військової стратегічної операції «Анадир» на Кубі. Ми бачимо, як вона відбилась в серцях подружжя Литвиненків. Вони й далі підтримують один одного у всьому, продовжують жити інтересами громади. Ванда Францівна продовжує працювати і виступати на сцені. Їхній дім відкритий для друзів, а всі думки - у Хмельницькому, де донька Вікторія в одному із дитсадочків працює музичним керівником. Цікаво, чи підгодовує її сметаною бабуся – так, як колись маленьку Ванду?
     Валентина ЗАВАДСЬКА, фото авторки.
     
     
     


  коментарі: 4

 :   (написано 19.04.2012 в 05:53 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 08.05.2012 в 09:41 з адреси:  h131-131.meta.ua)
 :   (написано 25.05.2012 в 06:18 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 20.06.2012 в 06:45 з адреси:  h131-156.meta.ua)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 3 + 1 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
Поздравляю с наступающим ДНЁМ ШОФЁРА!
Ни гвоздя ни жезла и удачи на дорогах!

***** 22-RUS *****

27.10.2017
tornode.torreactor.ml
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
День працівника державної виконавчої служби
св. Варвари

прогноз погоди
Який день на Варвари, такий і на Сави.
Коли на Варвари мороз приліз – ховай сани, бери віз.
Якщо на Варвари болото – зима буде красна, як злото.
Варвара показує дорогу, Сава мости мостить, а Микола пригвоздить.
Варвара мости мостить, Сава гвозді гвоздить, а Микола прибиває.

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6881
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


7 + 5 + 2 =  
 331491233

Славута


Славута 2017 рік