Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
de  :  Gol  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грн сапожки ...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       ВСІ ВИДИ РЕМОНТНИХ РОБІТ!!!!
  &nb...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 08.12.2011 ДОЧКА ВОРОГА НАРОДУ ВИЖИЛА У ГОЛОДОМОР

Свої спогади Ганна Прокопчук відправила Президенту.
     Ми починаємо цінувати те, що маємо, тоді, коли його втрачаємо. Коли доля посилає випробовування голодом, жорстокістю і хворобами близьких. Через усе це пройшла 84-річна Ганна Прокопчук із Лисичого. Тому сьогодні жінка, яка мешкає в Острозі, радіє, що вижила у голодомор, вимолила у Бога повернення сина з пекла Афганістану, допомогла з'явитися на світ сотням українців і має першого правнука.
     
     
     Шматочок
     хліба на сімох
     Тридцять третій рік у селі Лисичому нашого району вона добре пам'ятає. І хоч було Гані тоді лише сім років, оте почуття голоду і велику мрію мати більший шматок хліба в руках не забуде до смерті.
     - Мій старший брат Афанасій пас корів зранку і отримував за це шматочок хліба. Нас у сім'ї було семеро дітей. Він приносив той окраєць і ділив на усіх, а сестрі Саші давав трохи більшу часточку, - згадує Ганна Давидівна. - Я це бачила і ображалась: чому не порівну? Афанасій казав, що вона найменшенька і їй рости треба. У школу Афанасій ходив з обіду щодня за п'ять кілометрів у село Головлі, повертався пізно увечері. Пам'ятаю, як він до третьої години ночі ще займався зі сином голови колгоспу — той погано вчився. І теж за окраєць хліба...
     Жінка згадує сам початок голоду: у селі з'явилася трійка комуністів на чолі з Григором Базаном, яка забрала у них все - овечок, коня, корів, курей, качок, усе зерно. Сім'я вважалась заможною, маючи таке хазяйство. Батько був завідуючим складом, мама - домогосподарка. Коли в домі не стало нічого, діти потай ходили на колгоспне поле збирати колоски. Але за ними слідкували і потім батькам доводилося платити штрафи останнім, що було у хаті. 3 голоду опухла і померла сестричка Марія...
     - У селі Колом'є Славутського району такого голоду не було, - продовжує жінка. - Туди теж прийшли комуністи, але останнє в людей не відбирали. Сказали поздавати худобу - хто що може. А в нас у селі – то була трійка звірів, яка прирікала на смерть сільчан. Той Базан пристав у приймаки до батькової сестри. Жінка завагітніла, а він одружуватися не збирався. Коли мій тато прийшов поговорити з ним по-чоловічому, то він лише кулака йому показав. На другий день за татом приїхали поліцаї - "ворога народу і куркуля" відправили у Воркуту на вісім років. Але які ж ми куркулі були, коли хату мали соломою криту? Спочатку з батьком забрали і маму Наталю, але скоро повернули - нас малих глядіти. Мама голосила, бідкалась, що ж з нами робитиме одна? Навіть хотіла собі смерть заподіяти, але я сховала ножа під подушку...
     Мала Ганя працювала в колгоспі на трудодні, але після висилки батька і її судили, як «дочку ворога народу, яка працює на мінімум трудоднів». Два роки за рішенням суду вона відпрацювала на примусових роботах у торфокар’єрі.
     - Я копала торф із канави важкою штик-лопатою і навантажувала його в пресувальний барабан. А лопата була така важка, що випадково я її в барабан той і вкинула. Він і зупинився. Ех, як підлетів до мене начальник і давай кричати: "Що, і ти врєд робиш!?" - згадує співрозмовниця, - Так важко я відпрацювала своє, віддаючи свої невеликі заробітки мамі...
     
     На роботу -
     через трупи
     День, коли з Воркути повернувся батько, донька теж добре пам'ятає. Нестарий за віком чоловік був схожий на жебрака - шкіра й кістки. Він стояв під огорожею. Сестра, не впізнавши, винесла йому печеного буряка зі словами: "Ой, діду, нічим вас погодувати... "
     Батько прожив ще кілька років і помер. Він розповідав дітям, як працював у 40-градусний мороз на Півночі й зранку на роботу ходив через трупи — люди вмирали від голоду та тяжкої праці. Адже на одному відварі соснової кори довго не протягнеш.
     Що таке голод, знав і чоловік Ганни Давидівни, Олексій. Вій пережив це лихо завдяки маминим коржам з тирси. Коли познайомилась із ним, він уже мав виразку шлунка.
     «Від
     Божого суду не
     сховаєшся"
     Жінка 52 роки віддала медицині Острога. Спочатку працювала санітаркою в пологовому будинку, здобула медичну освіту. Не раз її у місті теплими словами зустрічають жінки, чиїм дітям допомогла з'явитися на світ. Згодом перейшла на роботу у психлікарню, де протрудилась до пенсії. Разом із чоловіком виростили двох дітей — Галю і Володимира. Син став військовим і як сумлінний фахівець був направлений на виконання інтернаціонального обов'язку в Афганістан. Коли вона про це дізналася, дуже переживала, молилася за нього постійно. І ось однієї ночі як наяву вона побачила в себе в домі чоловіка у ризах з довгим волоссям, - як у Спасителя.
     - Він з'явився і щез. Я зрозуміла, що це мені добрий знак, щоб я не переживала. І справді, син був поранений, але повернувся з того пекла, - ділиться жінка. - Володя бачив там, як язики вирізають, як знущаються над полоненими. Якось він їхав на машині і куля, черкнувши по його кепці, влучила в голову водію. У чоловіка вилізли мізки, а сину довелося взяти кермо в руки таїхати на трупі до місця призначення.
     Коли Володимир їхав з миротворчою місією в Ліван, матір уже не так переживала. Знала, що він поблизу святих місць. Повернувшись звідти, привіз їй книгу про Ієрусалим.
     Три роки тому пенсіонерка поховала чоловіка, який тяжко хворів. Він помер у день народження дочки - 2 вересня. Жінка і зараз живе молитвами, ходить до церкви, дотримується посту - навіть телевізор не дивиться. Вона радіє, що виростила хороших дітей, має першого правнука Мішу. Ганна Давидівна переконалась, що кожній людині воздається за її вчинки: колишні кривдники її родини щастя в житті не мали.
     - Бог не ходить з палицею, - каже вона. - Від Його суду не сховаєшся.
     Тетяна ШЕВЧЕНКО,
     на фото з архіву редакції - пам’ятник жертвам голодомору і репресій в Лисичому.
     


  коментарі: 13

Андрій : Ай-яй-яй! Пономарьов не схвалить цей матеріал, да і Т.Говоркова заперечує факт голодомору 1932-33рр.  (написано 09.12.2011 в 08:40 з адреси:  158-172-132-95.pool.ukrtel.net)
 :   (написано 04.01.2012 в 23:14 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.01.2012 в 17:01 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 21.01.2012 в 05:41 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.01.2012 в 04:44 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.01.2012 в 23:01 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.02.2012 в 23:29 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 25.02.2012 в 05:13 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.04.2012 в 19:01 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.04.2012 в 22:14 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.05.2012 в 23:18 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.05.2012 в 19:56 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 25.05.2012 в 12:21 з адреси:  h131-156.meta.ua)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

5 + 8 + 1 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6906
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 1 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік