Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
de  :  Gol  ...
Іван Іванович  :  це дурня  ...
Куплю/продам:       Продається трактор ( дод...
Робота:       Потрібен продавець у кав\'ярню.
  &nb...

Послуги:        Ремонт квартир офісів під ключ та косметичний...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 23.06.2011 ТАК ВІЙНА ПОЧИНАЛАСЬ…

У найдовший день 22 червня 1941 року в Славуті був великий базар. Але щойно пронеслася звістка про початок війни - і людей з базару як вітром здуло. У селах почалися мітинги із закликами підніматися на боротьбу з ворогом. Таким чином, у Славутському і Берездівському районах до вечора 23 червня було проведено мобілізацію біля 7 тисяч військовозобов’язаних, а протягом п’яти днів - виконано план поставки діючій армії автотранспорту, тракторів, підвід і коней…
     З оголошенням війни військові частини, які стояли у Славуті, виступили назустріч ворогу. Кавалерійська дивізія прийняла перший бій у Кременці і змогла вибити німців з міста та протриматися там тиждень.
     Ще за кілька днів до окупації у місті наступило повне безвладдя. У період, коли вже не було органів радянської влади та міліції, залишені квартири військових і будинки євреїв, магазини грабувалися місцевими жителями, які виносили з чужих квартир та крамниць усе, що можна було винести.
     Згадує колишня мешканка Славути Софія Скірко (Антонюк), яка до війни завідувала в місті дитячою бібліотекою, що знаходилася на площі Шевченка: «Вночі бомбили Славуту. На ранок мені сказали, що горить бібліотека, і я побігла туди. Все диміло, парувало, чорніло. Бачила руїни пожежного депо і будинків навколо нього. Лише церква височіла над руїнами та наша бібліотека збоку. Я кинулася туди: замок зірвано, двері відчинені, усі книги скинуті на підлогу.
     Плачучи, я схопила, що можна було в оберемок і побігла додому. Назустріч мені йшов веселий, напідпитку, наш сусід С.Бачинський. В нього були повні кишені, руки, пазуха мила, парфумів, ще чогось. Вгледівши мене з книгами в руках, розреготався: «От дурна, знайшла, що брати. На, візьми мило, парфуми». Вперше я побачила мародера».
     Вчинки місцевих жителів мародерством назвати важко, адже покинуте майно так чи інакше не дочекалося б своїх власників. Окупаційна влада також мала намір скористатися залишеним добром, про що свідчить одне із перших розпоряджень німців про повернення награбованого органам нової влади.
     На лісовій галявині до війни був стадіон (тепер це – мікрорайон «Сонячний»). У перші дні війни сюди прибуло з колгоспів багато підвід із фуражем і продуктами. Ними намагалися скористатися місцеві жителі для евакуації, але це вдалося одиницям. Німецькі війська просувалися швидко, і ті, що виїхали підводами на Схід, незабаром опинилися на окупованій території та змушені були повертатися.
     Як згадувала вчителька з Малого Скниту М.Й.Глюзицька, у кінці червня вона з чоловіком і дитиною на підводі, а з ними на іншій підводі ще два мешканці села вирушили на Схід. Після ночівлі на березі річки виявилося, що попутники вже поїхали, покинувши свого колегу з малою дитиною і вагітною дружиною. Незабаром обидві підводи повернулися в село, а директор школи Д.П. Глюзицький організував тут підпільну організацію.
     Кровопролитний бій у перші дні війни відбувся на околиці Берездова. «Ворог ішов клином, у якому нараховувалося понад 50 танків, 2 батальйони піхоти на бронетранспортерах та мотоциклах, декілька артилерійських та мінометних підрозділів, - читаємо спогади колишнього радянського танкіста В.І. Часова про цей бій. – Два батальйони дивізії рішучою контратакою відкинули ворога на декілька кілометрів. Чорні від кіптяви та порохових газів артилеристи хоронили загиблих, серед них був і командир полку майор В.Тесленко».
     3 липня 1941-го Славута зазнала інтенсивного бомбардування ворога. Горіли будинки на площі Шевченка, вулиці Грушевського, згорів кінотеатр біля старого польського кладовища. Незначних руйнувань зазнали фаянсовий та чавунно-ливарний заводи, інші підприємства міста не постраждали.
     Територія Славутського району була окупована фашистськими військами протягом 1-5 липня. Першими населеними пунктами, до яких увійшли німецькі солдати, стали села Мухарів, Берездів, Великий Скнит, Лисиче, Старий Кривин, Крупець, Миньківці.
     Німецькі війська увійшли в Славуту через міст на р.Горинь з боку паперової фабрики на вулиці Б.Хмельницького. Довга колона автомашин із солдатами заповнила всю вулицю. Солдати з казанками почали стрибати із автомашин, заходити в будинки і кричати: «Матка! Яйка! Млеко!». Налякані та беззахисні жителі віддавали продукти німцям.
     Мешканцям краю нічого не залишилося, як з тривогою чекати подальшої долі. Війна поламала життя раптово і жорстоко, поділивши його чіткою межею на «до війни» і «після війни». Важко уявити і описати душевний стан людей у ті дні, коли вони, покинуті напризволяще армією і владою, зі страхом чекали приходу німецьких військ, що навалою просу- валися вглиб країни.
     Станіслав КОВАЛЬЧУК.
     


  коментарі: 0Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

2 + 1 + 6 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
Поздравляю с наступающим ДНЁМ ШОФЁРА!
Ни гвоздя ни жезла и удачи на дорогах!

***** 22-RUS *****

27.10.2017
tornode.torreactor.ml
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
День працівника державної виконавчої служби
св. Варвари

прогноз погоди
Який день на Варвари, такий і на Сави.
Коли на Варвари мороз приліз – ховай сани, бери віз.
Якщо на Варвари болото – зима буде красна, як злото.
Варвара показує дорогу, Сава мости мостить, а Микола пригвоздить.
Варвара мости мостить, Сава гвозді гвоздить, а Микола прибиває.

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6881
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 1 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2017 рік