Коментар до фото: Збудовано на данний час гарний мікрорайон Сонячний...
Завантажується пошукова система...
Scottitemy  :  http://globalcarinsurance.top/
      - easy auto insurance quotes
     
    &nbs  ...

Scottitemy  :  http://globalcarinsurance.top/
      - auto auto insurance
     
     <a  ...

Куплю/продам:       Плиткорез Sturm TC9822U<...
Робота:       Дівчина 30 , шукає підробіток , догляну людину пох...
Послуги:       Ремонт квартыр та оыисных прымищень пид ключ та...
     guest test post
     [a href=" http://temresults2018.com/ "]bbcode[/a]
     [a href="http://temresults2018.com/"]html[/a]
     http://temresults2018.com/ simple
...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 20.05.2011 ВІЙНА В ПАМ’ЯТІ ДИТИНИ ВІЙНИ

Вночі стрілянина була такою сильною, що з вікон нашої хати вилетіли всі до єдиної шибки. Мені вдалося знайти три цілі шибки на землі. Вдень танки час від часу стріляли в напрямку залізниці, яка проходить поза селом, а німці обстрілювали село. За долиною горіли дві хати, яких ніхто не гасив.
     Перед полуднем наша сім’я і родина маминої сестри стали тікати в сусіднє село Москалівку, де жила наша бабуня. Йшли через поле стежкою. Спустившись за пагорб у долину, де була криничка, ми побачили, що нам назустріч з Москалівки йде колона наших солдатів. Їх було чоловік 40-50. Вони крокували строєм, попереду був командир. Він став кричати нам, щоб ми не рухалися назустріч колоні, а взяли ліворуч. Не встигли ми відійти від стежки на метрів 200, як біля колони побачили вибухи. Напевно, колону закидали мінами, бо вибухи були несильні. З нас ніхто не постраждав. Того ж дня під вечір мама ходила додому провідати господарство і побачила біля криниці вбитого радянського солдата. Коли вона йшла в село наступного дня, то казала, що солдат ще лежав, але уже… без верхнього одягу.
     Згодом, коли я підріс, то довідався, що внаслідок атаки танків маршала Рибалка через с.Волудринці було перекрито останній шлях відступу німецьких військ на Кам’янець-Подільський – Чернівці. Після цього німецькі військові частини, вириваючись з оточення, мусили кидати військову техніку і бездоріжжям тікати на Захід.
     Село моє мало постраждало від бойових дій. На його вулицях стояло два пошкоджені німецькі танки та один - радянський. Ще один наш танк на полях нашого колгоспу, неподалік від залізничного роз’їзду Кадиївка, розірвало на шматки. Дітлахи, випасаючи худобу, ще декілька років грілися на його броньованих плитах, розкиданих в полі.
     Обидва німецькі танки були знищені неподалік від церкви. Одного з них на вузькій вулиці німці були змушені підірвати самі. Цей танк гусеницею потрапив у глибоку канаву, яку викопав над своїм городом Стах Боднар. Німці не змогли витягти танк з канави і підірвали. Хлопчаки ще довго гралися на уламках цього танка, шарпаючи важелями управління.
     З війною були пов’язані події в селі ще не один рік. Через декілька днів після визволення радянський літак пізно ввечері скинув на село дві бомби - через те, що було порушено світломаскування. Одна бомба вибухнула неподалік від хати, де горіло світло, а друга розірвалася на спущеному ставку.
     Невдовзі мого батька, у віці 44 роки, мобілізували на фронт. Спочатку він воював автоматником, а після поранення в голову та втрати ока був санітаром у госпіталі. Деякий час служив у Польщі. Він розповідав, що бачив у концтаборі Освенцім гори з окулярів і людського волосся. За документами батько демобілізований з армії 9 травня 1945 року, але повернувся додому аж під час жнив. Добре пам’ятаю цей день, бо звістка про повернення батька з фронту застала мене на вишні, де обривав ягоди. Більше трьох місяців батька протримав на службі начальник госпіталю, вимагаючи за демобілізацію хабара в сумі 200крб.
     Після війни ми, підлітки, часто вирушали у ліс Лівініна біля хутора Шевченка, звідкіль приносили порох, патрони, сигнальні ракети, яких навчилися запускати. Дивом не трапився трагічний випадок зі мною і літом 1947 року. Під вечір я йшов зі своїм товаришем Лучковим Едуардом зустрічати череду корів. На тому місці, де два роки тому стояв німецький обгорілий танк, ми знайшли кусок головки снаряда. Побачивши в ньому шари фіолетового і жовтого порошку, взялися перевірити, чи порошок буде горіти. Встановили снаряд вертикально, товариш підніс запаленого сірника - порошок й справді загорівся. Це відбувалося поряд із будинками, і ми злякалися. Товариш почав пужалном батога гасити полум’я, але вогонь розгорався ще сильніше. Я засипав полум’я землею, взяв снаряд у руки і поніс на околицю села. Через дорогу, навпроти останньої хати, було неглибоке глинище. Ми поставили снаряд, запалили порошок і пішли зустрічати череду. Корова товариша йшла попереду, і він першим підійшов до снаряда, полум’я над яким було в зріст людини. Едуард засипав снаряд землею, збив полум’я і пішов додому. Через декілька хвилин до снаряда підбіг я. Побачивши, що із засипаного землею снаряда сочиться дим, я добавив землі, босими ногами потоптав його, та поклав на бік. Але дим продовжував йти... Це відбувалося за метрів 400 від моєї хати. Не встиг я прив’язати корову і вийти на город, як на все село пролунав вибух. Снаряд, на якому я «танцював» хвилин 10-15 тому, зірвався. Досі страшно подумати, що могло трапитися зі мною чи з моїм товаришем, якби ми підійшли до снаряда на декілька хвилин пізніше.
     Ми, діти війни, не воювали. Але війна залишила в нашому житті незгладимі сліди. Вона пройшла через наші серця, врізалася в нашу пам’ять, багатьом скалічила долю. Діти війни варті того, щоб пережите ними в роки окупації знали оточуючі, молоде покоління, щоб про них більше турбувалася держава. Не повинні вони через суди домагатися тих 200-250грн надбавки до пенсії, які передбачені для них законодавством України. Це ображає їх і принижує державу нашу!
     Станіслав КОВАЛЬЧУК.
     


  коментарі: 1

 : Жаль, а лучше б маленького Стасика тогда и кокнула мина... меньше б насрал в души славутчан.  (написано 26.05.2011 в 01:12 з адреси:  17-149-132-95.pool.ukrtel.net)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 4 + 2 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6938
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 440
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


8 + 1 + 2 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік