Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
ooo Argo. mamuka  :  dobri den mi xatim zakupoit aberdini 200-250kg 100shtuk na gruziu nash te+995 592 230055 daite vashi kordinati  ...
Гнатюк Володимир  :  Вдячний мешканцям села за збережену пам'ять про мого діда Віктора.  ...
Куплю/продам:       Породам 1500грнсапожки 3...
Робота:       ТзОВ "ЮЛІУС ТРЕЙДИНГ" запрошує на роботу...
Послуги:       Люди может хтось викидае линолийом чи доски чи ...
     Сниму однокомнатную или двухкомнатную квартиру (парень, 26 лет) 0634591669 ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 24.03.2011  ВІД «АТОМНОГО ПИРОГА»?

Cеред сільського населення, яке мешкає навколо ХАЕС основну частину складають літні люди із сформованим ще у радянські часи світоглядом. Їм, на жаль, здебільшого характерні нерозуміння своєї ролі у розбудові села, специфічності способу життя в ньому; низька поінформованість, боязнь відповідальності, а ще - відсутність досвіду в організації і реалізації громадських акцій і проектів.
     Ось із таким, з дозволу сказати, «потенціалом» населення 30-кілометрової зони спостереження Хмельницької АЕС і наближається до громадських слухань з питань добудови 3 та 4 енергоблоків атомної електростанції. До речі, ці слухання уряд планував провести ще у 2007 році, щоразу переносячи їх на наступний рік. Отже, часу на підготовку до них у владних структур і громади краю було вдосталь.
     З якими ж настроями мешканці населених пунктів Славутчини, розташованих на території зони спостереження, збираються взяти участь у цій кампанії? Аби в певній мірі з’ясувати це, редакції двох газет – всеукраїнської «Сільські вісті» та Славутської міськрайонної «Трудівник Полісся» - вирішили об’єднати свої зусилля, відрядивши на територію найближчої за відстанню до ХАЕС – Полянської сільради своїх журналістів: власного кореспондента, сільськовістянина Зенона Михлика та кореспондента «Трудівника» Олександра Дейкалюка.
     Отже, першим, із, з ким ми зустрілись, був голова Полянської сільради Костянтин Шатковський, матеріали інтерв’ю з яким ми пропонуємо нашим читачам.
     - Костянтине Вацлавовичу, скажіть, будь ласка, що отримали Полянська сільрада та її мешканці від початку будівництва та експлуатації Хмельницької АЕС?
     - До нашої сільради входять 4 села: Полянь, Колом’є, Комарівка та Хоровиця, у яких постійно проживає 1122 мешканці. Починаючи з 2000 року, для розвитку соціальної сфери нашої сільради Хмельницькою АЕС було у трьох селах споруджено частину бетонних доріг та капітальний, довжиною 150 метрів, міст через річку Горинь, що з’єднав Полянь і Комарівку. Звісно, ці об’єкти були побудовані як евакуаційні шляхи на випадок радіаційної аварії на ХАЕС. Власне кажучи, облаштування цих комунікацій є обов’язком ХАЕС, адже саме через Комарівку і Полянь пролягає другий евакуаційний шлях для населення Нетішина.
     Крім цього, буквально наприкінці минулого року нашому району, в т.ч. й Полянській сільраді, були виділені державні кошти у вигляді субвенції на фінансування компенсації ризику населення, що проживає на території 30-кілометрової зони спостереження ХАЕС. Зокрема, на поточний ремонт вуличної мережі, тобто доріг таких населених пунктів нашої сільради як села Полянь, Колом’є та Комарівка, надійшло 170тис.грн, завдяки чому ми до кінця року встигли висипати щебенем лише по одній вулиці у кожному з них.
     - А як вирішується проблема опалення населених пунктів сільради?
     - Цим питанням ми розпочали займатися ще 6 років тому. За цей період було газифіковано спершу Колом’є, затим – Полянь, а нещодавно газ прийшов у Комарівку. Будівництво магістральних підвідних газопроводів до цих сіл здійснювалися за державні кошти, а газифікація житла - за власні кошти його власників.
     Звісно, далеко не всі жителі сільради спромоглися впровадити газове опалення. Чимало з них має бажання облаштувати свої оселі системами електроопалення за рахунок коштів, виділених у майбутньому на соціально-економічний розвиток 30-кілометрової зони спостереження ХАЕС. Позаяк для населення є дуже велика різниця у витратах на цю справу, порівняно із газифікацією. Адже для мешканців с.Полянь це обійшлося у 200тис.грн, для с.Колом’є – 180тис.грн. А тільки для здійснення реконструкції застарілих електромереж з перспективою впровадження електроопалення такого малонаселеного села як Комарівка, необхідно мати 2млн 763тис.грн. Це – за попередніми підрахунками. Тому ми поки що працюємо над створенням проектно-кошторисної документації із реконструкції електромереж сіл Полянь і Комарівка. Нам обіцяють, що за умови їх наявності у майбутньому, можливо, будуть виділені необхідні кошти у вигляді вищезазначених субвенцій.
     Між іншим, Комарівка знаходиться на відстані 3км до 1-го енергоблока ХАЕС. Але терміни впровадження такого альтернативного виду опалення для нас поки що під знаком питання.
     Щодо можливості газифікації або переведення на електроопалення нашого найменшого села – Хоровиці, що розташоване від центральної садиби на відстані10км, то у цьому плані воно неперспективне, адже там у 34 житлових будинках мешкає всього 75 чоловік. Та й село знаходиться посеред лісу, чимало його мешканців працюють у лісовому господарстві, тому проблем із дровами тут практично немає. До речі, ще за часів Союзу між Комарівкою та Хоровицею пролягала теплотраса, котра мала би забезпечувати обігрів м.Славути за рахунок надлишків тепла, що утворюється внаслідок експлуатації енергобло- ків ХАЕС. Передбачалося, що й ці села мали би обігріватися завдяки цій теплотрасі. Але з розпадом Союзу її було демонтовано самою Хмельницькою АЕС.
     - Які ще гострі проблеми постають перед жителями Полянської сільради?
     - Нашою нагальною проблемою є незадовільне водопостачання населення питною водою, особливо сіл Поляні та Колом’я, котрі розташовані на пагорбах. Колодязі тут глибокі, а рівень води – низький. Останніми роками він стає ще нижчим. Аби облаштувати систему водогонів у цих селах, потрібні великі кошти. Знову ж таки, сподіваємось, що отримаємо їх за рахунок фінансування 30-кілометрової зони спостереження ХАЕС.
     - То що, фактично, мають мешканці вашої сільради від сусідства із цим супероб’єктом атомної енергетики?
     - Як я вже казав, крім евакуаційних шляхів, що пролягають через її територію, – нічого… Бо питання газифікації вирішувалось не за кошти ХАЕС. Невирішеною проблемою залишається водозабезпечення та електроопалення, котру ми сподіваємось вирішити за кошти, спрямовані на розвиток 30-кілометрової зони спостереження.
     - Що собою представляє реконструкція електромереж?
     - По-перше, така реконструкція передбачає заміну прогнилих дерев’яних електроопор-стовпів на залізобетонні – цим стовпам по 50 років. По-друге, прокладання силового електрокабеля та встановлення трансформаторів на кожні 15 житлових будинків. Щоби здійснити ці роботи в такому селі як Комарівка, потрібно біля 3млн. грн. За умови реалізації цих задумів також вирішились би питання освітлення вулиць наших сіл та створення мережі якісного проводового радіомовлення, що слугувало би й системою оповіщення.
     - Друга ваша проблема – водозабезпечення. Як вона виникла?
     - Рівень води в колодязях почав падати останніми роками. Особливо це проявляється у посушливі роки, як от минулоріч влітку. На мою думку, це відбувається через зниження рівня води у Горині, яка живить своїми водами ставок-охолоджувач ХАЕС. Але категорично стверджувати, що це явище безпосередньо пов’язане із наслідками діяльності ХАЕС, я не можу, оскільки на території нашої сільради діють два піщані кар’єри. Можливо, це також дається взнаки.
     - А чи є на території сільради протирадіаційні сховища?
     - Ні, немає. Практично все наше населення має льохи, погреби.
     - А в контексті трагічних подій у Японії, якої Ви особисто думки щодо майбутнього атомної енергетики?
     - Я вважаю, що паралельно із експлуатацією АЕС слід розвивати альтернативні види електроенергії, або й повертатися до традиційних. Якщо звернутися до місцевої практики, то можна згадати, що тільки на невеличкій ділянці Горині – в Ізяславі, Славуті, Поляні, Нетішині - ще кілька десятиліть тому успішно діяли малі гідроелектростанції, котрі забезпечували дешевою електроенергією як промислові об’єкти, так і населення краю. Знаю, що нині вивчається можливість відновлення роботи деяких із них, в т.ч. й у Поляні, що можна тільки вітати та всіляко підтримувати.
     - На Вашу думку, чи не доцільно було би перед початком громадських слухань з приводу добудови Х-3/Х-4 запросити на зустріч із сільською громадою науковців, екологів, які, можливо, надали би кваліфіковану відповідь щодо впливу ХАЕС на довкілля та загалом наслідків її діяльності?
     - Дійсно, необхідність у такій інформації є. Хоча, наша місцева преса, зокрема газети «Трудівник Полісся», «Нетішинський вісник» та інші чимало уваги на своїх сторінках приділяють даній тематиці, представляючи різні точки зору.
     - Що би Ви могли сказати відносно стану здоров’я населення, яке мешкає на території сільради?
     - Його можна охарактеризувати як критичний. Адже, згідно зі статистичними даними, смертність у нас в 6-7 разів перевищує народжуваність. Якщо у 1989 році на території нашої сільради мешкало 2131 чоловік, то у 2000-му – 1381, а нині тут постійно мешкає, як я вже казав на початку нашої розмови, 1122 особи. Помирають здебільшого чоловіки продуктивного, у т.ч. й середнього, віку. Найбільш характерними діагнозами є, перш за все, інсульти та інфаркти, на другому місці - онкозахворювання. Відтак беру на себе сміливість стверджувати, що наші села не тільки катастрофічно старіють, але й вимирають. І якщо не зупинити цей процес, - а на мою думку, це можливо зробити лише за умови створення нормальних умов для життя селян, - то у недалекій перспективі деякі села взагалі можуть зникнути як адміністративні одиниці.
     - І останнє запитання - з яким настроєм полянці очікують майбутніх громадських слухань?
     - Думаю, що не помилюся, висловивши наступне: більшість мешканців наших сіл не є категоричними противниками добудови 3 та 4 енергоблоків ХАЕС. Чимало наших земляків, їхніх дітей і навіть онуків працюють та мешкають у місті-супутнику ХАЕС – Нетішині, або перебувають там на квартирній черзі. І це позитив. Прикро, що за більш ніж два десятиліття виробничої діяльності такого потужного і разом із тим – техногенно-небезпечного об’єкта мешканці прилеглої до нього території практично не відчули особливих благ від такого сусідства, що мало би бути компенсацією за ризик проживання поруч із ним. Тому наші люди, принаймні, чимала кількість їх, готові надати згоду на розширення ХАЕС лише за умови радикальних позитивних зрушень у їхньому житті. І не у далекому майбутньому, як це нині декларується, а вже сьогоденні.
     У тому, що сільський голова має рацію, ми переконались, поспілкувавшись того ж дня із деякими мешканцями сіл Полянь і Комарівка - пенсіонерами і освітянами, які висловили подібні судження та думки. Сподіваються вони, здебільшого, на дешеву електроенергію, розвинену мікро- та інфраструктуру сільради, зміцнення матеріально-технічної бази соціально-культурної сфери, у т.ч. закладів охорони здоров’я, освіти, культури і спорту, торгівлі, будівництва нормальних доріг, впровадження освітлення, якісного телефонного зв’язку та радіомовлення і навіть державного страхування населення та його майна, у т.ч. й житла, на випадок виникнення радіаційної аварії.
     Ми недаремно назвали цю публікацію: «Що матимемо від «атомного пирога?» Адже чули, що нещодавно одному з керівників Хмельницької АЕС, у зв’язку із його ювілеєм, вручили оригінальне пригощання - великий символічний торт у вигляді чотирьох енергоблоків Хмельницької АЕС, чим, кажуть, він був особливо задоволений. Наскільки ж буде задоволена від реальної чотириблочної ХАЕС громада її 30-кілометрової зони спостереження та що матиме вона від цього «пирога»? Питання залишається відкритим.
     Олександр ДЕЙКАЛЮК, фото автора.
     


  коментарі: 13

Андрій : "Від пирога", то ще бабка надвоє гадала. А от дірку від бублика - то це точно!  (написано 27.03.2011 в 12:34 з адреси:  169-62-132-95.pool.ukrtel.net)
 :   (написано 06.04.2011 в 16:21 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 08.04.2011 в 22:57 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.04.2011 в 16:01 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.04.2011 в 19:39 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.05.2011 в 13:59 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.05.2011 в 20:26 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 18.05.2011 в 19:03 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 19.05.2011 в 08:09 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 29.05.2011 в 22:32 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.05.2011 в 06:13 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.06.2011 в 04:13 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.06.2011 в 11:19 з адреси:  h131-181.meta.ua)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 2 + 1 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
С новым годом, земляки!
Здоровья вам, благополучия и мира!

*** 22-RUS ***

01.01.2018
host-46-241-58-65.bbcustomer.zsttk.net
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
Водохреща (Йордан)

прогноз погоди
На Водохрещі день теплий – буде хліб темний.

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6910
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 7 + 7 =  
 331491233

Славута


Славута 2018 рік