Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
de  :  Gol  ...
Іван Іванович  :  це дурня  ...
Куплю/продам:       Продається трактор ( дод...
Робота:       шукаю майстра з ремотну водонасосних станцій 0673...
Послуги:        Ремонт квартир офісів під ключ та косметичний...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 18.03.2011 ЛІВІЙСЬКІ ВРАЖЕННЯ

Сьогодні увага світової спільноти прикута до політичних збурень, які відбуваються в країнах арабського світу, зокрема, трагічних подій у Лівії. З цією державою Україну пов’язують давні дружні стосунки. Чимало наших медиків надавали й, попри все, продовжують надавати кваліфіковану медичну допомогу населенню Лівії. Кілька років тому в цій благородній справі також брав участь славутчанин Ярослав Пузич, заступник головного лікаря Славутської ЦРЛ, кандидат медичних наук, лікар-хірург, до якого ми звернулися із проханням докладніше розповісти про цю країну та про свої враження від перебування у ній, на що Ярослав Іванович люб’язно погодився:
     - Лівія – це Велика Соціалістична Народна Лівійська Арабська “джамахирія”. Слово “джамахирія” у перекладі з арабської мови означає «держава мас», «народовладдя». До вересня 1969 року в Лівії була конституційна монархія, главою країни був король. А 1 вересня того ж року тут стався державний переворот, внаслідок якого до влади прийшов Ма уммар Каддафі, із яким, до речі, мені особисто довелось зустрітись під час мого перебування в Лівії у 2002-2003рр., де я працював за контрактом як лікар-хірург. Трапилось це в березні 2003р., під час поїздки М.Каддафі до Єгипту, на лівійському кордоні, під час відкриття нового приміщення госпіталю, де я на той час перебував у службовому відрядженні. Глава держави привітався з нами, представниками медперсоналу, спитав, як справи, що потребуємо.
     Протягом року я працював лікарем-хірургом госпіталю, розташованого у великому, за тамтешніми мірками, місті Тобрук із населенням 170тис. чоловік. Це – мальовниче місто на березі Середземного моря поблизу лівійсько-єгипетського кордону, один із найбільших морських портів Лівії. Госпіталь був розрахований на 480 ліжок, із міцною сучасною матеріально-технічною базою, на території котрого було облаштовано вертолітний майданчик для санітарної авіації, а в приміщенні госпіталя діяв апарат штучної нирки, функціонувала найновітніша лікувально-діагностична апаратура. Крім того, робоче місце кожної чергової медсестри було облаштоване сучасним комп’ютером.
     До речі, медичне обслуговування в Лівії – безкоштовне, вся медична мережа – державна. Проте, утворилась проблема із кваліфікованими національними медичними кадрами, позаяк були відсутні власні медичні навчальні заклади. Тому в Лівії працювали за контрактами медики здебільшого з України, Болгарії, Єгипту, Йорданії, Індії, Пакистану, Польщі. За неофіційними даними, тільки український контингент за станом на 2003 рік нараховував понад 7тис. чоловік.
     Як очевидець, хочу відзначити, що Лівію населяють чудові, доброзичливі люди, багато хто з них здобували спеціальну освіту в навчальних закладах колишнього Радянського Союзу, в т.ч. в Україні. До речі, середня освіта тут – обов’язкова для всього населення, а іноземну мову (англійську) в школах вивчають з 1-го класу. Рівень життя населення (до оста- ннього часу) був доволі високий - через низьку вартість бензину чимало людей, у т.ч. молодих, мають власні авто. А ось із охороною здоров’я – проблеми. З пацієнтами ми спілкувалися арабською мовою, а між собою та у веденні медичної документації - англійською.
     Місцеве населення ставилося до нас шанобливо, я б сказав, із великою довірою. Хворі охоче йшли до нас за порятунком. Робочий день медперсоналу тривав 8 годин, маючи вихідний у п’ятницю. Раніше найбільш поширеними хворобами в Лівії були: висипний тиф, дизентерія, туберкульоз, малярія, трахома. На період мого перебування у цій країні переважали захворювання щитовидної залози, цукровий діабет, гепатити, бронхіальна астма, жовчо-кам’яна хвороба. Через велику кількість наявного автотранспорту в країні спостерігався досить великий дорожній травматизм. На превеликий жаль, нині до цього списку, як бачимо з телебачення, додались і поранення, отримані під час бойових дій.
     До речі, у місцевих жителів рідко зустрічалися такі захворювання як проривна виразка шлунка, гострий панкреатит, грижі. В післяопераційний період у хворих спостерігався дуже низький відсоток ускладнень, що ми, медики, пов’язували з високим імунітетом лівійців та особливостями місцевого клімату.
     Обсяг оперативних втручань, які ми здійснювали, був досить великий і різноманітний. У середньому це 18-20 операцій на тиждень. Особисто я протягом року виконав понад 100 складних операцій. Серед хворих біля 90% складали жінки. Сподобалося мені, у порівнянні з нашою медичною сферою те, що тут була значно спрощена і зменшена процедура оформлення медичної документації. Патолого-анатомічні розтини в Лівії не проводяться (заборонені). А для оперативного втручання необхідно отримати обов’язкову письмову згоду пацієнта, котрий виписуються зі стаціонару на 2-3 день після операції.
     Між тим, серед населення Лівії, як я помітив, досить широко розповсюджене знахарство. В цій країні висока народжуваність - число пологів у такому місті як Тобрук в середньому за місяць складало 350-380! Особливістю цієї країни є ще й те, що хлопці тут стають військовозобов’язаними у 12 років! Тому, можна тільки собі уявити, наскільки їм, та й усьому лівійському народові, сьогодні важко почуватися в контексті нинішніх трагічних подій.
     Надзвичайно важко і нашим співвітчизникам, колегам-медикам, чимало з яких, попри все, залишаються жити та працювати в екстремальних умовах теперішнього режиму Лівії та громадянської війни, розв’язаної ним. Тому, користуючись нагодою, хочу висловити велику стурбованість за їх долі, побажати їм мужності, стійкості та якнайшвидшого повернення на Батьківщину. Нехай їм допомагає у їхніх добрих діяннях Господь Бог!
     Спілкувався
     Олександр ДЕЙКАЛЮК,
     фото з особистого архіву Я.Пузича.
     
     
     Довідка для читачів. Розташована Лівія на півночі Африки. Площа її території – 1760тис. кв.км. Столиця - місто Тріполі. За запасами нафти Лівія посідає третє місце в світі. Це - головне її природне багатство. Знайдено її було не так давно – у 50-60рр. минулого століття. Тоді іноземні компанії США, Великобританії, Італії та ФРН проводили тут інтенсивну розвідку її нафтових родовищ. Водночас розпочалась їх промислова розробка. Крім нафти, з корисних копалин тут є ще поклади сірки, калійної солі, гіпсу, залізної руди, соди, алебастру.
     Клімат здебільшого сухий, пустельний - за винятком узбережжя Середземного моря, берегова лінія котрого в Лівії є найдовшою серед решти африканських країн, і сягає 1770км (так зване Лівійське море). 90% усієї території країни займає частина пустелі Сахари, де часто мають місце пилові бурі-гіблі. Дощі тут - рідкісне явище. Найважливіше джерело вологи – грунтові води та оази.
     Населення країни становить 6,4млн жителів. Населяють Лівію здебільшого араби, а також кочівники – бербери. 97% населення сповідує іслам (сунніти). Державна мова – арабська.
     Транспортне сполучення в країні – автомобільне, повітряне та морське (річки відсутні). Нині відновлюється залізниця, котра у 1965 році була демонтована.
       коментарі: 12

 :   (написано 06.04.2011 в 13:27 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 09.04.2011 в 00:27 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.04.2011 в 18:00 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.04.2011 в 23:13 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.05.2011 в 16:35 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.05.2011 в 22:59 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 18.05.2011 в 22:07 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 19.05.2011 в 11:16 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 29.05.2011 в 23:48 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.05.2011 в 08:32 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.06.2011 в 06:44 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.06.2011 в 14:50 з адреси:  h131-156.meta.ua)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 4 + 1 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
Поздравляю с наступающим ДНЁМ ШОФЁРА!
Ни гвоздя ни жезла и удачи на дорогах!

***** 22-RUS *****

27.10.2017
tornode.torreactor.ml
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
День працівників суду

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6881
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


1 + 3 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2017 рік