Коментар до фото: здорові діди від свіжого лісового повітря коли в лісах сиділи в криївках...
Завантажується пошукова система...
de  :  Gol  ...
Іван Іванович  :  це дурня  ...
Куплю/продам:       Продається трактор ( дод...
Робота:       шукаю майстра з ремотну водонасосних станцій 0673...
Послуги:        Ремонт квартир офісів під ключ та косметичний...
     Многие лета Порошенку П.А и Гройсиану В.Б а также отцу реформ Яценюку А П.Их всех на 2 срок ...
Інтернет-ресурс міста Славута
Славута

меню сайту

     петиції
     інтегральний світ
     головна
     фото з супутника
     віртуальна подорож
     WEB камера
     фотографії
     гостьова книга
     вітання
     співчуття
     пошук знайомих
     форум
     чат
     карта міста
     телефони
     куплю/продам
     послуги
     робота
     повідомлення
     бізнес міста
     залізницяінформери

Курс долара


 14.10.2010 "ГРОССЛАЗАРЕТ СЛАВУТА, ЦАЙ ТАБІР 301": ВІД ІСТОРИЧНОГО МІФУ ДО ТРАГІЧНОЇ ПРАВДИ

Однією із знакових проблем в історії міста Славути та Славутського району, яка протягом довгого часу знаходилася поза межами наукової дискусії, була тема створення та діяльності так званого «Гросслазарету». Важлива і трагічна подія в історії нашого міста і району, фактично з 1944р. і до сьогодення, розглядалася й трактувалася виключно у рамках схеми, розробленої Інформаційним відділом НКВС. Ще більше, жоден із краєзнавців, які тим чи іншим способом торкалися існування даної інституції, не наважився вийти за рамки тоталітарної системи мислення та оцінки реальних подій, а лише зупинився на переповіданні матеріалів, представлених на Нюрнберзькому судовому процесі. Власне, з огляду на це спробуємо розглянути окремі дискусійні питання, пов’язані з існуванням та діяльністю «Гросслазарету». На прохання редакції “Трудівника Полісся» їх коментує Владислав Берковський – кандидат історичних наук, директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки, який впродовж тривалого часу займається дослідженням історії рідного краю, зокрема періоду Великої Вітчизняної війни.
     
     Питання 1. «Гросслазарет Славута, табір 301» – центральний концентраційний табір Правобережної України для поранених та хворих радянських військовополонених?
     Так, із середини 1950-х рр. за «Гросслазаретом» радянська ідеологічна машина закріпила назву “концентраційний табір”. Саме цим визначенням оперували й оперують краєзнавці і політики, які торкаються історії даного табору. Однак, що таке концентраційний табір і чим він відрізняється від інших таборів, мало хто знає.
     Отже, концентраційний табір – це місце превентивного ув’язнення людей з політичних, національних чи релігійних мотивів. Рішення про ув’язнення в концтабір приймала державна таємна поліція – гестапо. Всі концтабори підпорядковувалися Інспекції концентраційних таборів Німеччини, яка входила до складу СС. Характерними ознаками концентраційного табору є: а) повна ізоляція в'язнів від зовнішнього світу; б) реєстрація ув'язнених та запровадження спеціального одягу і системи розпізнавальних знаків і номерів; в) охорона військами СС; г) використання праці ув'язнених головною службою господарського управління СС; д) наявність спеціального устаткування для масового знищення в’язнів (крематорії, газові кімнати тощо).
     В даному контексті, якщо звернути увагу на свідчення полонених, а також на безпосередні документи Славутського табору, стає зрозумілим, що жодна з вищепойменованих ознак не стосується «Гросслазарету». Адже характерними ознаками табору в Славуті були такі: а) в’язнями цього табору ставали радянські бійці та офіцери, які потрапили в полон під час бойових дій; б) рішення про ув’язнення військовополонених приймалося представником команду- вання збройних сил Німеччини, а не гестапо; в) табір знаходився у підпорядкуванні командуючого сухопутних військ Вермахту (Oberkommando des Heeres), а не СС; г) військовополонені мали певний доступ за межі свого табору; ґ) полоненим не видавалося ніякого спеціального одягу, не наносилося ніяких спеціальних татуювань; д) табір охоронявся комісованими солдатами збройних сил, а також завербованими охоронцями з числа самих військовополонених; е) в таборі ніколи не існувало жодного спеціального устаткування для масового знищення.
     Наведені вище ознаки чітко говорять, що в Славуті з вересня 1941 по січень 1944 року розташовувався не концентраційний табір, а лише один із багатьох таборів для радянських військовополонених. Цю тезу також підтверджує той факт, що партизан і підпільників, які потрапляли до рук окупантів, ув’язнювали не в славутському таборі, що було б цілком логічним, якби він був справді концентраційним, а відправляли до Німеччини - Бухенвальда, Заксенхаузена чи Флосенбурга. Крім того, в документах спеціальної комісії з розслідування злочинів окупантів у м.Славуті названий табір фігурує винятково як "лагерь для военнопленных".
     Питання 2. «Гросслазарет Славута” – цай табір 301» чи табір 357?
     Уважно аналізуючи спогади колишніх в’язнів та партизан, можна з подивом помітити, що в них свідки згадують про існування різних за номером «гросслазаретів». Так, в спогадах Єрмакова це табір під номером 357, а в спогадах Хомича, Друяна – табір 301. Відповіді на це питання не дає жодне наявне дослідження. Для того, щоб дати відповідь на це непросте питання, потрібно чітко знати тодішню систему таборів для військовополонених.
     Ще на початку 1939р. німецьке військове командування, передбачаючи війну, розробило схему створення таборів для утримання військовополонених. В березні 1941р. ця схема була донесена до відома всіх начальників управлінь в справах військовополонених із різних округів, які отримали конкретні завдання щодо підготовки визначеної кількості таборів для приймання та розміщення радянських військовополонених. Що цікаво, початково створені табори для військово- полонених розраховувалися лише на 900тис. чоловік. При цьому табори, які з’явилися на теренах Німеччини та окупованих польських землях, позначалися нумерацією римськими цифрами, а табори, що діяли на окупованих теренах Радянського Союзу, зокрема України, - трьома арабськими цифрами. За своїм підпорядкуванням перший тип таборів знаходився у віданні вищого командування Вермахту (Oberkommando der Wehrmacht), натомість другий тип – у віданні командуючого сухопутними військами (Oberkommando des Heeres). Безпосередньо справами військового полону в Україні на місцях займалися обласні, а пізніше - районні коменданти в справах військовополонених.
     Таким чином, було передбачено створення так званих "дулагів" – збірних і пересильних таборів для військовополонених та інтернованих цивільних осіб; "офлагів" – стаціонарних таборів для військовополонених офіцерів (Offizierslager) та "шталагів" – стаціонарних таборів для військовополонених рядового і сержантського складу (Stammannschaftslager). Крім того, з огляду на потрапляння, з червня 1941р., до полону значної кількості поранених радянських військовополонених, на базі окремих таборів розгортаються «лазарети» та «шпиталі». В німецькій документації дані лазарети/шпиталі позначалися літерою «Z» – «Zweiglager» (допоміжний табір). Такі допоміжні табори-лазарети були відкриті в Володимирі-Волинському, Житомирі, Раві-Руській та інших містах України.
     Власне, одним із таких допоміжних таборів й був так званий «Гросслазарет» у Славуті, створений у вересні 1941 року для утримання хворих та поранених радянських військовополонених, які не могли доїхати до основного табору. Принагідно слід зазначити, що поширена в краєзнавчій літературі версія про «Гросслазарет» в Славуті як центральний лазарет для поранених та хворих військовополонених Правобережної України є лише вигадкою. Про реальні підстави появи назви «Гросслазарет» доволі яскраво свідчить колишній військовополонений І.Хомич, зазначаючи, що назва пішла від того, що в його шести корпусах одночасно знаходилося до 10тис. поранених та хворих радянських військовополонених. Більше того, в серпні-жовтні1944р., у секретному листуванні голови Славутського виконкому Мазяра з начальником управління з персонального обліку втрат діючої армії, табір у Славуті визначається як «Гросслазарет при лагере №301».
     Основу всієї системи таборів для військовополонених на теренах окупованої України становили стаціонарні табори для військовополонених рядового та сержантського складу – так звані «шталаги». Значна частина цих таборів була створена ще напередодні Другої світової війни. З початком війни із Радянським Союзом табори для військовополонених починають поступово переміщувати ближче до лінії фронту. Як результат, табори не затримуються на одному місці, а постійно передислоковуються. Власне, даний факт є однією з головних причин появи плутанини у нумерації таборів та їх розміщенні у вітчизняній історіографії. Доволі яскраво про це говорить мемуарна та науково-публіцистична література щодо історії «Гросслазарету» в Славуті. Однак, на основі архівних документів ми можемо докладно простежити існування даної окупаційної інституції.
     Отже, 22 вересня 1941р. із теренів Польщі до міста Ковеля переводять табір для військовополонених рядового та сержантського складу – так званий «шталаг №301». В цей же час, наприкінці вересня 1941р., у Славуті відкривається відділення даного шталагу, яке отримує назву «Stammlager 301. Slavuta Zweiglager» – «Шталаг-301/ Відділення в Славуті». Дане відділення було призначене, як вже відзначалося вище, для утримання хворих та поранених радянських військовополонених, які не могли доїхати до основного табору в Ковелі. Оскільки фронт рухався далі, то вже у вересні 1942р. «Шталаг-301» переводять з Ковеля до Славути. Власне, в даному місті «Шталаг-301» й пробув до листопада 1942 року, після чого його було передислоковано до сусідньої Шепетівки. З листопада 1942 до березня 1943р. у Славуті розташовувалося лише лазаретне відділення, в якому перебували ті військовополонені, яких не могли вивезти вслід за основним табором.
     На зміну «Шталагу-301» до Славути у лютому – на початку березня 1943р. передислоковується новий табір – «Шталаг-357», який до того був розташований в Полтаві. В нашому місті даний табір пробув до жовтня 1943р. Виведений зі Славути «Шталаг-357» залишив після себе залишки лазаретного відділення з найбільш хворими військовополоненими, яких у січні 1944р. звільнили партизани загону Музальова.
     Наведені вище факти беззаперечно свідчать про те, що протягом 1941-1944 рр. на теренах м.Славути існував не один табір, як це вказується в роботах місцевих краєзнавців, а два різних табори – «Шталаг №301» та «Шталаг №357».
     Питання 3. У таборі «Гросслазарет Славута, цай табір 301» дійсно загинуло більше 150тис. чоловік?
     Проблема визначення реальної кількості загиблих захисників Вітчизни завжди була однією з найболючіших і при цьому найбільш заборонених тем історичних досліджень часів Радянського Союзу. Адже визначення реальних втрат з боку радянських військ, а також їх співвідношення з втратами німецької сторони показало б усі прорахунки та жахливу тактику вищого радянського керівництва, коли заради досягнення сумнівної мети гинули тисячі й тисячі звичайних солдат і офіцерів. В цих умовах тема дослідження кількості військово- полонених взагалі була заборонена, адже, як висловився Й.Сталін, "в Радянському Союзі військовополонених немає, є лише зрадники та боягузи". Саме тому довгі роки ніхто не займався визначенням реальної кількості загиблих у шталагах міста Славути, на віру сприймалася теза, висловлена радянською стороною під час Нюрнберзького процесу: «В Славуті загинуло більше 150тис. радянських солдат і офіцерів». Саме ця цифра фігурує в усіх без виключення славутських краєзнавчих дослідженнях, ця цифра пропагується як на місцевому, так і на загальнодержавному рівнях.
     Над уточненням даної кількості загиблих ще наприкінці 1970-х рр. розпочали свою невтомну роботу співробітники Музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945рр. у м.Києві. Як не дивно, але в результаті виявилося, що інформація про кількість жертв так званого «Гросслазарету» в Славуті, подана у висновках Надзвичайної державної комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь німецько-фашистських загарбників та їхніх пособників і заподіяної ними шкоди громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам та установам СРСР (скорочено – НДК), є значно завищена і включає в себе всіх військовополонених, які пройшли через шталаги 301 та 357 за весь час їхнього перебування в нашому місті. Так, наприклад, у серпні 1944р. в кінцевій «Довідці в справі злодіянь німецьких окупантів над радянськими військовополоненими у таборі м.Славути» зазначено, що померлих військовополонених ховали на кладовищі за І блоком в ямах по 300-400 трупів у кожній.
     В той же час, під час проведеного в лютому-березні 1944р. розслідування нацистських злочинів у Славуті експерти з НДК виявили 640 загальних могил радянських військовополонених, у кожній з яких було поховано від 30 до 35 трупів. Тобто, як бачимо, в кінцевому висновку реальна кількість загиблих була штучно завищена майже в 10 разів. Загалом на тенденцію до завищення кількості жертв нацистів, свідомого перекручення існуючих фактів на догоду пропагандистським цілям, досить довільного заокруглення цифр жертв (аби підігнати їх під демографічну ситуацію в регіоні після визволення від окупантів) в звітах НДК вказує багато дослідників. Більше того, про це свідчать й збережені до сьогодні документи НКВС, яка пильно стежила за діяльністю даної комісії.
     Окрім кладовища, тіла військовополонених, що загинули і не були поховані, було знайдено й у підвальних приміщеннях казарм лазарету. Так, наприклад, 3 лютого 1944р. спеціальна комісія Славутського райкому КП(б)У та Славутського виконкому під час обстеження приміщень колишнього лазарету для військовополонених виявила в підвалі блока №2 непоховані трупи 45 військовополонених. Отже, базуючись на отриманій інформації з первісного звіту НДК та актів обстеження теренів табору для військовополонених у місті Славута, є можливим говорити про загибель в «Гросслазареті» міста близько 30 тисяч радянських бійців та офіцерів.
     Питання 4. Звідки ж з’явилася цифра - 150 тисяч померлих у «Гросслазареті»?
     Для відповіді на це запитання потрібно звернутися до документів управління з персонального обліку втрат сержантського та рядового складу діючої армії, які зберігаються в Москві. Отже, в січні 1944р., під час звільнення Славути від німецьких окупантів, до рук визволителів потрапила частина архіву лазаретної частини «Шталагу 357», зокрема облікові картки з персональними відомостями про військовополонених, списки прибуття та вибуття, повідомлення про зміни в контингенті табору, лазаретні картки та повідомлення про смерть військовополонених. У квітні – травні 1944р., згідно з наказом голови комісії з розслідування злодіянь німецьких окупантів у Славуті Маліновського, ці документи були передані на постійне зберігання до Славутського міського виконкому. В жовтні 1944р., за розпорядженням начальника відділу персонального обліку втрат при управлінні тилу 60 армії, оригінали матеріалів, що стосувалися табору в Славуті, було передано до Москви - для використання їх КДБ під час спеціальної перевірки колишніх військовополонених з метою виявлення зрадників, поліцаїв та карателів. Натомість у архіві Славутської міської ради мали бути залишені копії.
     Саме на основі аналізу цих документів радянськими експертами й було встановлено, що за роки війни через шталаги №301 та №357 в Славуті пройшло більше 150 тисяч військовополонених. Однак, у кінцевому висновку, відповідно до інструкції щодо обліку і відображення втрат Радянського Союзу у Великій Вітчизняній війні, вище партійне керівництво постановило вважати цих 150 тисяч військовополонених як загиблих.
     Підсумовуючи дане дослідження, слід зазначити наступне: дякуючи відкриттю багатьох раніше невідомих та секретних архівних матеріалів, а також проведенню копіткої праці з архівними зібраннями та верифікації на їх основі свідчень очевидців, можна відтворити реальну картину тих чи інших подій, розвіяти створені міфи. Сподіваємося, що подальша робота з архівами дозволить нам розкрити й інші дискусійні та малодосліджені сторінки в історії нашого міста.


  коментарі: 24

 :   (написано 14.11.2010 в 21:48 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 23.11.2010 в 08:08 з адреси:  h131-148.meta.ua)
 :   (написано 30.11.2010 в 07:54 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 06.12.2010 в 02:59 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.12.2010 в 20:18 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 24.12.2010 в 08:01 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 15.03.2011 в 08:16 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 16.03.2011 в 14:23 з адреси:  h131-150.meta.ua)
 :   (написано 03.04.2011 в 15:37 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 14.04.2011 в 06:07 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 15.04.2011 в 08:32 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 27.04.2011 в 22:23 з адреси:  212.113.37.105)
 :   (написано 27.04.2011 в 22:24 з адреси:  212.113.37.105)
 :   (написано 30.04.2011 в 17:23 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 30.04.2011 в 22:56 з адреси:  h131-141.meta.ua)
 :   (написано 07.05.2011 в 15:56 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 07.05.2011 в 22:44 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 18.05.2011 в 21:30 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 19.05.2011 в 10:59 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 29.05.2011 в 23:32 з адреси:  h131-190.meta.ua)
 :   (написано 30.05.2011 в 08:21 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.06.2011 в 06:20 з адреси:  h131-156.meta.ua)
 :   (написано 11.06.2011 в 14:27 з адреси:  h131-156.meta.ua)


Ваше ім'я:

Текст коментара:


Якщо пишеться щось проти України, видаляю всі коментарі дописувача. Прошу не дублювати коментарі до різних статей. Прошу не копіювати текст у коментарі з інших сайтів, вкажіть лише посилання на текст, чи сайт. Також,прошу придумати собі нік/псевдонім і писати постійно під ним, до кожного коментаря дописується спеціальне число, або набір з буквами (IP-адреса), якщо воно однакове у коментарях, то велика ймовірність, що написано з одного комп'ютера, або з однієї локальної мережі. Любилеті анонімайзерів(схована, замінена IP-адреса), сильно не переймайтеся даною можливістю приховати походження посту. Якщо Ваш коментар не відобразився після натискання кнопки відправити, то, або не вірно введена сума, або Ваша поточна IP-адреса з якихось причин заблокована. Деякі слова у коментарях автоматично приховуються(якщо у когось, щось особисте, то вирішуйте приватно, а не поливайте брудом зі сторінок сайту/тів).

1 + 9 + 6 =  (обов'язково до заповнення)


ВІТАННЯ
Поздравляю с наступающим ДНЁМ ШОФЁРА!
Ни гвоздя ни жезла и удачи на дорогах!

***** 22-RUS *****

27.10.2017
tornode.torreactor.ml
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

СПІВЧУТТЯ
Правління Славутського відділення Спілки Поляків Україна висловлює співчуття Пані Катерині Севич з приводу важкої втрати- трагічної смерті брата Станіслава.
16.02.2017
host-18-199.internetunion.pl

сьогодні
День працівників суду

фото з галереї

Фото №
День вуличної музики

Фото розміщене:
20.05.2017
VGстатистика по сайту
Оголошень 6881
Фотографій 1679
Відповідей у гостьовій 1690
Записів у пошуку 439
Тем у форумі 456Для більш детальної статистики натисніть на зображення
лічильника.гумор

Каталог україномовних сайтів Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона

зв'язок з адміністратором
Ваше і'мя:  

Текст повідомлення:  
(текст читає тільки адмін)  

Ваша електронна скринька:  


3 + 8 + 1 =  
 331491233

Славута


Славута 2017 рік